Dlaczego duże psy żyją krócej?

Psy dużych ras umierają młodo. To nietypowe, bo w naturze zwykle jest tak, że duże organizmy żyją dłużej. Dlaczego tak się dzieje?

Aktualizacja: 08.03.2013 20:40 Publikacja: 08.03.2013 12:39

Na przykład olbrzymi słoń może dożyć 70 lat, podczas gdy mała mysz domowa - zaledwie 4. Wielki dog niemiecki, ważący średnio około 70 kilogramów, przeżywa zwykle 7 lat, a czterokilogramowy pudel-miniaturka może dożyć 14 lat.

Postanowili to sprawdzić naukowcy z uniwersytetu w Getyndze (Niemcy). Na podstawie danych 56 tysięcy psów, leczonych w uniwersyteckich klinikach weterynaryjnych, sprawdzili wiek, w jakim umierały psy 74 ras.

Odkryli, że psy dużych ras umierają wcześniej dlatego, że ich organizmy szybciej się starzeją. Ponadto psy te w szczenięctwie bardzo szybko rosną. Ustalono, że wzrost masy ciała o 2 kilogramy skraca psie życie aż o około miesiąc. - Ich życie wydaje się toczyć w zbyt szybkim tempie - mówi Cornelia Kraus, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu w Getyndze.

Naukowcy chcą się teraz skupić na badaniach nad głównymi przyczynami śmierci dużych psów. Wiadomo na przykład, że częściej zapadają na nowotwory. Być może ma to właśnie związek z bardzo szybkim ich wzrostem w szczenięctwie, a rozwój raka ma związek z nieprawidłowym wzrostem komórek.

Wyniki badań zostaną opublikowane w kwietniowym numerze "American Naturalist".

Największy pies świata...

...i najmniejszy

Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne