Po raz pierwszy od wielu lat bociany białe, wracając na lęgowiska do Polski, mają bardzo trudne warunki. Ptaki sporadycznie widziane są w parach na gniazdach, a większość z nich koczuje w stadach, często na wysypiskach śmieci. Jak można pomóc tym ptakom?
Odpowiedź na te i wiele innych pytań można otrzymać w ogólnopolskim punkcie informacyjnym 0 801 BOCIAN (nr telefonu 0 801-26-24-26), którego celem jest umożliwienie konsultacji działań związanych z ochroną bociana białego i jego siedlisk. Na uruchomionej dzięki współpracy Grupy ENERGA z PTPP "pro Natura" infolinii przyrodnicy udzielają wskazówek wszystkim osobom, które chcą pomóc potrzebującym ptakom. Przyrodnicy służą poradą i wsparciem w sprawach dotyczących zagrożonych i poszkodowanych bocianów, opieki nad niesprawnymi osobnikami, jak i gniazd wymagających renowacji. Infolinia dostępna jest na terenie całego kraju, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00.
Czym dokarmić bociany?
- Warto pamiętać, że bociany są mięsożerne, zamiast chleba czy ziemniaków, powinniśmy dawać im surowe mięso, ryby. Ważne, aby pokarm wykładać w małych ilościach, tak by zwierzęta nie zatraciły naturalnego instynktu zdobywania pokarmu. Dokarmianie należy przerwać z chwilą nadejścia ocieplenia - mówi Magdalena Niedźwiedź z PTPP "pro Natura".
Polskę zasiedla niemal 25 proc. światowej populacji bociana białego, dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się powrotu do kraju aż 100 tysięcy tych ptaków. Przyszłość tego gatunku w dużej mierze zależy od warunków i bezpieczeństwa, jakie zapewnimy bocianom w Polsce. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak radzą sobie ptaki, szczególnie, że przedłużająca się zima stworzyła dla nich wyjątkowo trudne warunki powrotu do gniazd.
Uruchomienie ogólnopolskiego punktu informacyjnego 0 801 BOCIAN to część kompleksowego projektu PTPP "pro Natura" i Grupy ENERGA związanego z ochroną bocianów białych. Obok infolinii na stronie www.bociany.pl prowadzona jest "Baza Gniazd Bociana Białego" dotycząca stanu i kondycji bocianich siedlisk oraz "Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego", w której zbierane są wszelkie informację na temat instytucji i osób, które pomagają bocianom, np. remontując gniazda, czy opiekując się poszkodowanymi ptakami.