- Jako społeczeństwo nadal spożywamy zbyt dużo tłuszczów i węglowodanów, a zbyt mało owoców i warzyw, także w postaci 100 procentowych soków. A szkoda, bo wiek w którym żyjemy wymaga od nas dużej sprawności, wydajności i efektywności, dlatego zdecydowanie warto przeanalizować dotychczasowe nawyki żywieniowe i wprowadzić zmiany na lepsze - mówi prof. Maria Koziołkiewicz, ekspert kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku".
Złote reguły odżywiania
Odżywianie mózgu powinno rozpocząć się od najważniejszego posiłku, czyli śniadania. Poranny posiłek zapewni energię i ustabilizuje poziom cukru we krwi, co oznacza, że nasz mózg rozpocznie pracę pełną parą. Równie istotny jest dla mózgu stały dopływ „paliwa" czyli pożywienie, które powinno się dostarczać w małych porcjach kilka razy dziennie. Często zapominamy o regularnym spożywaniu posiłków, co może wpłynąć na pojawienie się uczucia zmęczenia i senności. W takich sytuacjach trudno się skupić, efektywnie i wydajnie pracować.
Nie powinniśmy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, w różnorodnej postaci: wody, zup oraz soków. - Szklanka 100 procentowego soku (200 ml), jako jedna z zalecanych pięciu porcji warzywno-owocowych, może być doskonałą przekąską w ciągu dnia - przekonuje Barbara Groele, sekretarz generalny Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, organizator kampanii.
Najważniejsze składniki dla umysłu i ciała
Dla zachowania dobrej kondycji ciała i umysłu w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty będące bogatym źródłem antyoksydantów, cynku, witamin z grupy B, lecytyny oraz kwasów tłuszczowych OMEGA 3. - Systematyczne dostarczanie ich do organizmu wpłynie korzystnie na funkcjonowanie ciała i umysłu, a także zmniejszy poziom uszkodzeń w DNA - dodaje prof. dr hab. Maria Koziołkiewicz.
Bogatym źródłem antyoksydantów i minerałów są owoce, takie jak: truskawki, morele, arbuzy, jagody i jeżyny oraz owoce cytrusowe; warzywa – na przykład: brokuły, kalafior, natka pietruszki, szpinak, sałata, fasola (czerwona i czarna). Ponadto, innym źródłem antyoksydantów, oprócz warzyw i owoców, są ryby (zwłaszcza dorsz, makrela, łosoś i halibut), tłuszcze roślinne, mleko, jaja i miód. Antyoksydanty chronią przed działaniem wolnych rodników, które wpływają na procesy starzenia mózgu.