W konkursie na nowe budowle 2015 roku startowało ponad 80 obiektów. Autorem zwycięskiego projektu katowickiego Centrum jest warszawskie biuro Jems Architekci w składzie: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Paweł Majkusiak, Jacek Mroczkowski i Wojciech Kotecki ze współpracownikami.
Centrum powstało na dawnym pokopalnianym terenie Katowic. Ma niezwykłe oryginalną, ale i funkcjonalną formę. Duża czarna i błyszcząca bryła została spektakularnie przecięta spacerowym kanionem wtopionym w sztuczne zielone wzgórze z punktem widokowym. W ten sposób powstało nowe kultowe miejsce spotkań, uwzględniające otaczającą je zieloną strefę publiczną z wielokrotnie nagradzanymi katowickimi obiektami kultury: siedzibą NOSPR i nowym Muzeum Śląskiego Centrum Kongresowe doskonale skomponowane zostało także z katowickim „Spodkiem" - ikoniczną budowlą z czasów PRL-u , z którym sąsiaduje.
Werdykt podkreśla: „Nagrodę SARP jury przyznało jednogłośnie dla obiektu, którego forma architektoniczna, jak i rozwiązania funkcjonalne znakomicie wpisują się programowo i przestrzenie w sąsiedztwo ikony śląskiej architektury Hali Widowiskowo-Sportowej - sławnego „Spodka”. nie zakłócając jej formy i znaczącej dominacji architektonicznej”.
Budynek ma dwa wejścia – od strony placu honorowego przed Spodkiem oraz wejście od strony ulicy Olimpijskiej. Wewnątrz znajdują się: rozległe foyer, liczne sale wielofunkcyjne i konferencyjne, audytorium, sala bankietowa, restauracja i kawiarnia. Katowickie Centrum Kongresowe oferuje nowocześnie wyposażone, wygodne przestrzenie kongresowe, widowiskowe, targowe, wystawowe. Największa z sal może zmieścić 5 tysięcy osób.
Za najlepszy obiekt wybudowany w Polsce ze środków publicznych nagrodę przyznano Pracowni BBGK Jana Belina-Brzozowskiego i Konrada Grabowieckiego za Muzeum Katyńskie, wtopione w mury warszawskiej Cytadeli.