Jak już wszyscy żyjący muzycy Pink Floyd podkreślali, na reaktywację zespołu nie ma żadnych szans. Ale kiedy artyści milczą, wydawcy sięgają do przepastnych archiwów. Tak powstały właśnie dwie wersje „The Early Years".
Boks zawiera aż 27 płyt, w tym 7 wydanych i zapakowanych w formie książek. Są tam nagrania dla telewizji, radia, niepublikowane utwory, odrzuty z sesji, wersje demo. 130 nagrań złożyło się na ponad 12 godzin muzyki. Najciekawsze są jednak materiały audiowizualne, w sumie aż 15 godzin. Głównie są to rejestracje koncertów, ale również trzy filmy fabularne, do których muzykę skomponowali Pink Floyd: „Zabriskie Point", „Committe" i „La Vallee".
Uwagę zwraca niewydany koncert ze Sztokholmu z 1967 roku oraz „Pink Floyd at Pompei" w reżyserii Adriana Mabena, po raz pierwszy w wersji stereo. Godny polecenia jest też zapis koncertu w Marsylii ze słynnym zespołem baletowym Rolanda Petita. Floydzi zagrali wtedy kompozycje z albumu „Echoes".
Jednocześnie z boksem dla kolekcjonerów ukazuje się podwójny album CD zatytułowany „Cre/ation", dla którego dokonano wyboru nagrań audio. Największymi rarytasami są kompozycje nigdy dotąd niepublikowane oficjalnie, w tym „Vegetable Man" i „In The Beachwoods" Syda Barretta z 1967 roku. Ta druga nie była wykonywana na koncertach i uważano ją za zaginioną.
Intrygująco przedstawiają się zapisy sesji dla BBC. Ukazywały się wyłącznie na bootlegach, czyli pirackich wydawnictwach. Cieszyły się wielkim wzięciem, a na internetowych forach były klasyfikowane wysoko pośród najbardziej poszukiwanych pirackich płyt świata. Floydzi mieli wiele sesji w BBC, część z udziałem publiczności. Nagrany tak „Flaming" to klasyczny przejaw floydowskiej psychodelii z delikatnym motywem Ricka Wrighta.