Putin: Impeachment Trumpa? Demokraci chcą zmienić wynik wyborów

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że Demokraci chcą usunąć prezydenta Donalda Trumpa ze stanowiska pod "sfabrykowanym" pretekstem, aby zmienić wynik wyborów prezydenckich z 2016 roku.

Aktualizacja: 19.12.2019 13:26 Publikacja: 19.12.2019 12:04

Putin: Impeachment Trumpa? Demokraci chcą zmienić wynik wyborów

Foto: AFP

Na corocznej konferencji, na której rosyjski prezydent odpowiada na pytania dziennikarzy, Putin pytany o postępowanie ws. impeachmentu Trumpa (Izba Reprezentantów postawiła go już w stan oskarżenia, prezydenta czeka proces przed Senatem) stwierdził, że jest "mało prawdopodobne", aby zdominowany przez Republikanów Senat chciał usunąć prezydenta ze stanowiska "na podstawie, w jego opinii, sfabrykowanych powodów".

- To po prostu kontynuacja wewnętrznej politycznej walki, w której jedna partia, która przegrała wybory, Partia Demokratyczna, próbuje osiągnąć efekt (wyborczy) innymi metodami i środkami - ocenił Putin.

- Najpierw oskarżyli Trumpa o spiskowanie z Rosją. Potem okazało się, że nie ma spisku i że to nie może być podstawą do impeachmentu. Teraz wymyślili sobie jakiś rodzaj presji wywieranej na Ukrainie - dodał prezydent Rosji.

Putin skrytykował jednocześnie USA za "nieprzyjazne posunięcia" wobec Rosji dodając, że Moskwa przyjęła politykę politykę adekwatnych odpowiedzi (na takie posunięcia).

Prezydent Rosji ubolewał zwłaszcza nad tym, że Waszyngton nie reaguje na apele Moskwy o przedłużenie układu rozbrojeniowego New START, który ogranicza liczbę głowic nuklearnych, jakimi mogą dysponować Rosja i USA. Porozumienie to wygasa w 2021 roku.

- Jak dotąd nie odpowiedzieli na nasze propozycje - stwierdził Putin. - A jeśli układ New START przestanie istnieć, nie będzie już niczego w świecie co ograniczy wyścig zbrojeń. A to, w mojej opinii, będzie złe - dodał.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kraj
Jerz nie został otruty przez służby
Kraj
Zhakowane pociągi. Kto stoi za celowymi usterkami w Impulsach?
Kraj
Alert pogodowy dla Polski: W weekend może spaść do 65 cm śniegu
Kraj
Tomasz Krzyżak i Piotr Litka nominowani do Grand Press za cykl w "Rzeczpospolitej"
Kraj
Znamy wyniki 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska!
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?