„Konsultacje IWP z wicepremierem Jarosławem Gowinem odbyły się z jego inicjatywy i dotyczyły wyklarowania stanowiska kierowanego przez niego resortu w kwestii rządowej propozycji podatku od reklamy" – informuje „Rz" Izba.

Przedstawiciele mediów zaprezentowali swoje trzy postulaty: wycofania propozycji regulacji, przyspieszenia przez rząd prac nad implementacją dyrektywy dotyczącej prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym (państwo polskie jest do tego zobligowane w ciągu dwóch lat od przyjęcia dyrektywy) i intensywnego włączenia się przez polski rząd do prac nad jednolitym podatkiem cyfrowym w Unii Europejskiej. Uczestnicy spotkania podkreślili nierówność obciążeń podatkowych podmiotów działających na polskim rynku mediów.

Wydawcy „zaproponowali wsparcie państwa w pracach nad opodatkowaniem gigantów cyfrowych w imię równości podatkowej. Po wysłuchaniu szczegółowych argumentów od przedstawicieli rynku w trybie roboczym premier przyjął stanowisko IWP i zapowiedział dalsze konsultacje" – napisano w przesłanym nam komunikacie.

Spotkanie wicepremiera Gowina z IWP to m.in. efekt ubiegłotygodniowego protestu mediów w Polsce. Branża sprzeciwia się pomysłowi rządu Zjednoczonej Prawicy, który zmierza do obłożenia wydawców nowymi podatkami. Sprzeciw wobec kolejnego opodatkowania mediów wyrażają wszystkie partie opozycyjne, przedstawiciele biznesu i związków zawodowych.