Porozumienie oznacza dalszą poprawę relacji między Izraelem a Bahrajnem, po tym jak w ubiegłym roku, przy pośrednictwie administracji prezydenta USA, Donalda Trumpa, doszło do normalizacji stosunków między oboma państwami i nawiązania relacji dyplomatycznych. 

MSZ Bahrajnu poinformowało, że umowa jest "precedensowym porozumieniem dwustronnym w kwestii obustronnego uznania certyfikatów szczepień".

Minister turystyki Izraela, Orit Farkash Hacohen we wpisie na Twitterze podkreśliła, że jest to "ważny krok na drodze do ponownego otwarcia Izraela dla turystów". Ministra turystyki Bahrajnu zaprosiła, by spędził wolny czas w Ejlacie i skorzystał z możliwości nurkowania w Morzu Czerwonym.

Izrael jest jednym z państw szczepiących na COVID-19 najszybciej na świecie. Dwie dawki szczepionki otrzymało tam 54 proc. mieszkańców i ponad 80 proc. osób w wieku powyżej 16. roku życia.

Postępy programu szczepień umożliwiły otwarcie gospodarki Izraela - gdzie czynne są obecnie restauracje, hotele i muzea, zniesiono też obowiązek noszenia masek pod gołym niebem.

23 maja Izrael zamierza otworzyć granice dla zorganizowanych grup turystycznych. Obecnie granice kraju dla większości przybyszów spoza jego granic są zamknięte.