Ukraiński resort obrony poinformował, że memorandum dotyczące realizacji wspólnych projektów w dziedzinie marynarki wojennej, zostało podpisane w poniedziałek na pokładzie brytyjskiego niszczyciela rakietowego HMS Defender. To już drugi brytyjski okręt wojenny, który zacumował w ostatnich tygodniach w porcie w Odessie. Brytyjską stronę reprezentował Jeremy Quin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Wielkiej Brytanii, odpowiedzialny za zamówienia obronne. Z ukraińskiej strony dokument podpisał szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ołeksij Daniłow.

Wielka Brytania i Ukraina będą wspólnie budowały i projektowały okręty wojskowe, a Londyn pomoże Ukraińcom zmodernizować stocznie.

Co więcej, z podpisanego memorandum wynika, że brytyjska strona pomoże Ukrainie wybudować dwie nowe bazy marynarki wojennej.

To pokłosie jesiennej wizyty ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Wielkiej Brytanii. Wtedy, w Londynie, zapadła decyzja o udzieleniu Ukrainie kredytu w wysokości 1,25 mld funtów na budowę kutrów wojennych.

Zaniedbywana przez wiele lat ukraińska marynarka wojenna została rozłożona na łopatki po rosyjskiej aneksji Krymu. Gdy ówczesny dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Denis Berezowski przeszedł na stronę Rosji,  sztab ukraińskiej marynarki przeniesiono z Sewastopola do Odessy.