Rzeczniczka Trybunału Konstytucyjnego Katarzyna Sokolewicz-Hirszel potwierdza: – Narada odbędzie się 2 marca w pełnym składzie sędziowskim.

Jednak wbrew temu, co napisaliśmy ponad tydzień temu w „Rz", opierając się na nieoficjalnych źródłach związanych z Trybunałem, nie będzie to rozprawa TK i ogłoszenie wyroku.

– Data rozprawy nie jest jeszcze wyznaczona – mówi rzeczniczka TK. Podkreśla, że nie odbędzie się 8 marca, jak zapowiadaliśmy. Natomiast tak jak pisaliśmy, prezes Trybunału prof. Andrzej Rzepliński postanowił, że także rozprawa w sprawie Komisji Majątkowej odbędzie się w pełnym składzie (9 – 15 sędziów).

TK bada zgodność z konstytucją przepisów, na podstawie których działała Komisja Majątkowa zajmująca się zwrotem majątku kościelnego zagrabionego w PRL. Są w tej sprawie dwa wnioski – SLD i rzecznika praw obywatelskich.

Posiedzenie TK z 31 stycznia zostało bezterminowo odroczone. Jutro na naradzie sędzia sprawozdawca Mirosław Granat (jego wyłączenia z rozprawy chciał SLD) przedstawi sędziom propozycję rozstrzygnięcia sprawy komisji. Jeżeli będzie duża rozbieżność opinii sędziów, być może dojdzie do wyznaczenia drugiego sprawozdawcy.

Od dziś Komisja Majątkowa nie istnieje. 24 lutego dwaj jej współprzewodniczący – Józef Różański ze strony rządowej i Krzysztof Wąsowski ze strony kościelnej – podpisali raport z  działalności komisji w latach  1989 – 2011. Dzień później spotkali się szef MSWiA Jerzy Miller i abp Józef Michalik. Na wniosek strony rządowej raport uzupełniono o informację, że w związku z doniesieniami o możliwości popełnienia przestępstw w trakcie działania komisji MSWiA i Komisja Majątkowa podjęły współpracę z organami państwowymi i nie kwestionują ich ustaleń.