W poniedziałek oświadczenie w sprawie osób LGBT+ wydał rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

"Od kilku dni jesteśmy świadkami ataków na osoby LGBT+. Te niegodne wypowiedzi części polityków wobec tych osób stanowczo potępiamy. Osoby LGBT+ zasługują na szacunek i równe traktowanie, nie do przyjęcia są sformułowania odbierające im poczucie człowieczeństwa i godności. Dyskryminujące wypowiedzi szkodzą te wizerunkowi naszego kraju na świecie" - oświadczył prof. dr hab. Antoni Różalski.

W podobnym tonie oświadczenie opublikowano na stronie Uniwersytetu Warszawskiego. 

"Na Uniwersytecie Warszawskim wszyscy jesteśmy równoważni. Od początku roku akademickiego prowadzimy kampanię, której celem jest podkreślenie, że na naszej uczelni nie ma miejsca na dyskryminację, a każda osoba, która jej doświadczyła, znajdzie wsparcie" - przekazał rektor dr hab. Marcin Pałys.

"Wszystkie osoby pracujące i studiujące na Uniwersytecie Warszawskim – bez względu na płeć, wiek, religię, etniczność, niepełnosprawność czy orientację seksualną – są dla naszej społeczności równie ważne" - czytamy.

"Przesłanie naszej kampanii staje się jeszcze istotniejsze w obliczu ostatnich poniżających i wykluczających wypowiedzi niektórych polityków, dotyczących osób LGBT+. Jak widać, wciąż należy przypominać tę – wydawałoby się – oczywistą zasadę, że niezależnie od dzielących nas różnic, każdy zasługuje na traktowanie z godnością i szacunkiem. Szczególnie oczekujemy tego od osób występujących publicznie. Wszyscy jesteśmy równoważni. Nie zapominajmy o tym" - dodaje rektor.

KUL odcina się od wypowiedzi posła Czarnka

- Skończmy słuchać o tych obrzydlistwach LGBT - mówił w sobotę na antenie TVP Info poseł PiS Przemysław Czarnek. Apelował, by bronić rodziny przed "tego rodzaju" zepsuciem, deprawacją i niemoralnym powstępowaniem. - Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów, o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją - oświadczył.

Katolicki Uniwersytet Lubelski odniósł się do wypowiedzi posła PiS Przemysława Czarnka. Sprawa została skierowana do rzecznika dyscyplinarnego uczelni.