Słońce znajduje się wtedy w punkcie przecinającym równik niebieski, czyli rzut równika ziemskiego na sferę niebieską. Oznacza to pierwszy dzień jesieni na półkuli północnej i pierwszy dzień wiosny na półkuli południowej.
Z jesienią łączy się zazwyczaj pogodny krótki czas określany jako "złota polska jesień". Zwrot ten pochodzi z wiersza Wincentego Pola "Na jesieni". "Złota jesień" to czas na przełomie września i października, w którym na tle występującego już ochłodzenia, pojawia się kilka ciepłych, słonecznych dni. "Złota jesień" w Polsce trwa od 2 do 9 dni.
W ubiegłym stuleciu rekordowo wysoką temperaturę pierwszego dnia jesieni odnotowano w 1947 roku we Wrocławiu - 31,3 stopnia Celsjusza. Z kolei, najzimniejszy był początek jesieni w 1904 roku w Warszawie - termometry pokazywały 8,4 stopnia Celsjusza.
Ludowe przysłowie związane z jesienią mówi: "Ptaszki przed Michałem odleciały, będzie ostry grudzień cały", a Michała przypada 29 września.
Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia. Czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień.