Opisywana dzisiaj na pierwszej stronie „Rz" sprawa doprowadzenia toruńskiej firmy Inter-Car na skraj upadłości to kolejny, drastyczny przykład działań przedstawicieli państwa wobec przedsiębiorców. Skala problemu od lat nie maleje.
– Dzisiaj przedsiębiorca bardziej niż napaści, mafii, gangsterów obawia się działań urzędników. Bo przed gangsterami może się próbować bronić, w starciu z urzędnikami jest bezsilny – mówi „Rz" kobieta, której niewielką firmę zniszczyła kontrola fiskusa trwająca ponad rok zamiast ustawowych 12 dni (właścicielka firmy prosiła, by nie ujawniać jej danych).
Najgłośniejsze sprawy dotyczyły Romana Kluski czy wrocławskiego JTT Computer. Ale dramatów przedsiębiorców jest coraz więcej. Niedawno fiskus wykończył wrocławską firmę Kodreks. Urzędnicy uznali, że ma ona podejrzanie niską marżę na sprzedawaną herbatę, i oskarżyli jej właściciela o oszustwa podatkowe. Zablokowano mu konta, a firma mimo pozytywnych dla jej właściciela wyroków sądów upadła. Żaden urzędnik nie został ukarany.
Konsekwencji nie ponieśli też pracownicy wrocławskiej prokuratury za zniszczenie polsko-amerykańskiej firmy Alucon. „Rz" szeroko opisywała tę sprawę. W 2000 r. do firmy wytwarzającej formy do narzędzi wkroczyła policja, zajmując komputery i oprogramowanie. Powód? Rzekomy brak licencji na używane programy. W 2005 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał prawomocny wyrok, zgodnie z którym przedsiębiorca jest niewinny. Ale firma wcześniej upadła. – Zostałem okradziony w biały dzień – komentował dla „Rz" Mitch Nocula, właściciel Aluconu.
Jedną z najgłośniejszych spraw jest porównywany ze sprawą Romana Kluski przypadek poznańskiej firmy Bestcom sprzedającej sprzęt komputerowy. W czerwcu 2006 roku, na dzień przed otwarciem przez jej właścicieli 200 sklepów partnerskich, zostali oni zatrzymani przez policję. W areszcie spędzili osiem miesięcy. Wyszli dopiero wtedy, gdy kontrola Prokuratury Krajowej wykazała liczne błędy w działaniach śledczych. Ale firma upadła. Prokuratura nie jest w stanie skierować przeciwko jej szefom aktu oskarżenia do sądu, ale przewleka śledztwo – trwa już ono siódmy rok.