W polskich filmach o historii kraju coraz częściej pojawiają się w ścieżce dźwiękowej piosenki młodych, często awangardowych artystów. Najnowszym przykładem tego trendu jest piosenka Dawida Podsiadło do filmu "Kamienie na szaniec".
"Kto tu kogo lansuje - piosenka film czy odwrotnie? Nie warto się nad tym zastanawiać, zysk jest obopólny" - opisuje dziś to zjawisko w "Gazecie Wyborczej" Robert Sankowski.
W "Guardianie" John Le Carre, najbardziej znany autor powieści szpiegowskich na świecie, ostro krytykuje dzisiejsze służby jako "zagrożenie większe dla demokracji niż jej domniemani wrogowie". Le Carre, który kiedyś sam pracował w brytyjskim wywiadzie MI6, z upływem lat zmienił zdanie i jego najnowsze powieści rzeczywiście pełne są rozczarowania i dużej wrogości wobec swojego dawnego pracodawcy.
"Guardian" opisuje długoletni spór Le Carre'a z jego dawnym mentorem z MI6, także autorem powieści szpiegowskim. Tekst ukazuje się oczywiście na stronach działu kulturalnego gazety :)
W "Times of Israel" można dziś przeczytać historię niebezpiecznego przestępcy, który po odsiedzeniu długoletniej kary więzienia miał wyjść na wolność i nawet na chwilę wyszedł, by po chwili dzięki kruczkom prawnym trafić znowu za kratki. Nie, to nie opowieść o polskim pedofilu mordercy, lecz palestyńskim terroryście. Amerykanie najpierw go zwolnili z więzienia, a później zamknęli w areszcie imigracyjnym.