- Ankara musi skończyć działanie od odprężenia do prowokacji, jeśli rząd (Turcji) jest zainteresowany rozmowami - jak wielokrotnie zapewniał - powiedział Maas w Berlinie przed wizytą na Cyprze i w Grecji.

Maas zaapelował do Turcji, by ta pozostawała otwarta na rozmowy i wezwał Ankarę, by nie wznawiała poszukiwań surowców na spornych wodach Morza Śródziemnego.

W poniedziałek Turcja poinformowała, że statek badawczy Oruc Reis będzie prowadził badania sejsmiczne na wschodnich wodach Morza Śródziemnego przez kolejnych 10 dni. W reakcji na to Grecja zażądała nałożenia sankcji na Ankarę.

Między Turcją a Grecją trwa spór w związku z wzajemnymi roszczeniami do surowców energetycznych znajdujących się w rejonie wschodniego Morza Śródziemnego.

Szefowie MSZ Grecji i Turcji spotkali się w ubiegłym tygodniu i uzgodnili, że będą prowadzić dwustronne rozmowy w sprawie spornych roszczeń.

W ubiegłym miesiąc Ankara wycofała z wód Morza Śródziemnego statek Oruc Reis, by "zrobić miejsce dla dyplomacji" przed szczytem UE. Cypr i Grecja w pewnym momencie domagały się wprowadzenia przez UE sankcji wobec Turcji.

Ostatecznie w czasie szczytu UE przyjęto stanowisko, w którym Bruksela przestrzegła Turcję, że może wprowadzić wobec w niej sankcje, jeśli Ankara dalej będzie prowadzić jednostronne działania w rejonie wschodniego Morza Śródziemnego.