Na razie nie podjął on jednak decyzji o przekazaniu sprawy do prokuratury. Sam będzie prowadził postępowanie dotyczące zabójstwa.

Najbliższe trzy miesiące dwaj gimnazjaliści 15-letni Maksymilian W., wnuk zamordowanej kobiety (16 lat skończy w czerwcu), ani jego kolega 16-letni Grzegorz W. (mają inne nazwiska) spędzą w schronisku dla nieletnich.

– Tam zostanie prowadzone m.in. badanie psychiatryczne obu nastolatków, zbadany stan ich rozwoju – mówi Grażyna Jeżewska, z biura prasowego Sądu Okręgowego w Łodzi.

Sąd rodzinny i nieletnich w Kutnie sam teraz będzie prowadził postępowanie w sprawie zabójstwa. – I to on może podjąć w każdym momencie decyzję o przekazaniu tego postępowania nam – tłumaczy Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury.

Do zabójstwa w Żychlinie niedaleko Kutna doszło w nocy z piątku na sobotę. Wtedy - zdaniem śledczych - 15-letni Maksymilian wraz z kolegą z gimnazjum zamordował swoją 67-letnią babcię, a 10-letnią kuzynkę ciężko zranił. Dziecko trafiło do szpitala.

Zbrodnię odkryła córka ofiary, a ciotka zabójcy w sobotę rano, gdy przyszła po córkę. Chłopaków zatrzymano kilka godzin później, w pustostanie na terenie Żychlina.

Mieli zakrwawione ubrania. Policjanci znaleźli też nóż, którym zadano rany kobiecie oraz dziewczynce.

Maksymilian W. od dawna sprawiał kłopoty wychowawcze nie tylko babci, która go wychowywała, ale również w szkole. Był agresywny. Na pytanie nauczycielki o zdrowie babci potrafił odpowiedzieć: - „Jeszcze żyje".

Jego koledzy mówią wprost: - Był uzależniony od gier komputerowych i nie potrafił odróżnić życia od komputerowej fikcji. I to było widać - dodają.

Nieoficjalnie wiadomo, że chłopak wraz z kolegą planował zbrodnię, do której się później przyznał.

Jeśli sąd rodzinny zdecyduje się na przekazanie sprawy do prokuratury to chłopakom za zabójstwo i usiłowanie zabójstwa może grozić do 25 lat więzienia, jeśli nie to będą wobec nich stosowane środki poprawcze. Mogą zostać umieszczeni w zakładzie poprawczym do 21 roku życia.