Udany powrót Klubu „Rzeczpospolitej” w Koszalinie

Na wtorkowym spotkaniu Koszalińskiego Klubu „Rzeczpospolitej” dyskutowali politycy: Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Paweł Szefernaker (Prawo i Sprawiedliwość) i Michał Kobosko (Polska 2050). Towarzyszyła im rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, a spotkanie poprowadził Bogusław Chrabota.

Publikacja: 21.03.2023 21:58

Udany powrót Klubu „Rzeczpospolitej” w Koszalinie

Foto: fot. Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

Klub powstał w 2003 r. jako inicjatywa obywatelska, niezwiązana z jakąkolwiek opcją partyjną czy światopoglądową. Jego założyciele kierowali się ideą powołania opiniotwórczego i bezstronnego miejsca wymiany stanowisk, sprzyjającego otwartej i konstruktywnej dyskusji politycznej. Gośćmi byli prezydenci, premierzy, ministrowie, europarlamentarzyści.

Tym razem Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej poprowadził debatę, a nie jak wielokrotnie wcześniej spotkanie z polityczką lub politykiem. Zaproszenie przyjęli: Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska, Paweł Szefernaker z Prawa i Sprawiedliwości i Michał Kobosko z Polski 2050. Tytułem wstępu prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej przypomniała dotychczasowy udział uczelni w działalności klubu.

Półtoragodzinna dyskusja, z licznymi wątkami lokalnymi, związanymi z Pomorzem Środkowym i Zachodnim, objęła kilku obszarów ogólnokrajowych i wielu wątków pobocznych. Hasło wyjściowe: regionalizm kontra centralizm, dotyczyło pandemii i tego, czy samorządy poradziły sobie z jej przebiegiem i skutkami. Zawiera jednak również wnioski na przyszłość w kontekście potrzeby uregulowania relacji pomiędzy władzą lokalną i centralną. 

Drugim punktem momentami ostrej wymiany zdań i opinii był rozwój gospodarczy Polski w ujęciu regionalnym i znaczenie walki z inflacją, wykorzystania funduszy europejskich, a przede wszystkim plusów i minusów wejścia do strefy euro. Oferta partii dla młodego pokolenia - to kolejny temat poddany dyskusji. Po tej części przyszła kolej na pytania z publiczności.

Dotyczyły wielu różnych problemów, podniosły temperaturę sporu, wciąż utrzymaną jednak przez prowadzącego na poziomie merytorycznym, ale też sprowokowały grono gości do zajęcia konkretnych stanowisk w konkretnych sprawach, dotyczących na przykład połączeń kolejowych i budowy dróg ekspresowych na Pomorzu, korzystania z zielonej energii.

Debata dostępna jest na profilu FB Politechniki Koszalińskiej. Kolejna, tym razem z udziałem europarlamentarzystów, planowana jest na początek czerwca br. Dotyczyć ma spraw międzynarodowych i spojrzenia na współczesną Polskę z wielu perspektyw, w tym dystansu Brukseli, Berlina i Londynu.

20. spotkanie Koszalińskiego Klubu Rzeczpospolitej, na 20-lecie jego działalności, odbyło się 21 marca na Politechnice Koszalińskiej. Uczelnia od tego roku jest partnerem przedsięwzięcia. Obecnie to jedyny klub oficjalnie afiliowany i wspierany przez gazetę w Polsce.

Kraj
Marsz 4 czerwca. "Opozycja uwierzyła, że może wygrać"
rolnictwo
Zboże zostało w Polsce. Rząd nie tylko nie pozbył się problemu, który sam stworzył, ale czeka go nowy
bezpieczeństwo
Trwają dymisje w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Kraj
Marsz 4 czerwca w Warszawie. Relacja na żywo
Kraj
Rusza kampania dziennikarzy i wydawców na rzecz wprowadzenia dyrektywy DMS
Kraj
Spot PiS. „To przerażające, że władza w Polsce robi takie rzeczy”