Henry Foy zamieścił na swoim profilu na Twitterze treść dokumentu zawartego 12 lipca 2016 roku.

W dokumencie podpisanym przez szefa MSZ czytamy, że Matthew Tyrmand ma pełnić funkcję Specjalnego Doradcy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Funkcja ma mieć charakter społeczny - mówi treść pisma. Czytamy w nim także o zadaniach, jakie w ramach pełnionej funkcji ma do wykonania Matthew Tyrmand.

Henry Foy w kolejnym tweecie spytał MSZ o to, czy nie potępia ataku dziennikarza na Anne Applebaum w tekście na stronie breitbart.com i czy jest on jednym z elementów "komunikacji strategicznej" Tyrmanda jako specjalnego doradcy MSZ.

Publikacja Henry'ego Foya wywołała szybką reakcję polskiego MSZ-u, który na swoim profilu na Twitterze zaznaczył, że "z uwagi na przekroczenia ram aktywności w zakresie doradztwa społ. przez p.Tyrmanda została uchylona decyzja z lipca br.". Resort zaznaczył jednocześnie, że poglądy dziennikarza nie stanowiły i nie stanowią stanowiska MSZ. Dodano też, że Matthew Tyrmand nigdy nie pobierał wynagrodzenia od resortu, a jego doradztwo miało charakter okazjonalny.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Matthew Tyrmand znany jest z atakowania nie tylko Radosława Sikorskiego i jego żony Anne Applebaum, ale także byłego wicepremiera i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego i jego córki Mai oraz korespondentów zagranicznych mediów w Polsce. Sylwetkę Tyrmanda zamieścił w lutym tego roku "Plus Minus" - weekendowy dodatek "Rzeczpospolitej".