"Polska tchórzliwie, akapit po akapicie, fałszuje historię. Warszawa nie jest w stanie zmienić wszystkich drażniących dumę narodową sytuacji, które miały miejsce poczynając od XVII wieku. Na razie rząd Andrzeja Dudy (tak w oryginale - red.) łagodzi jedynie najbliższą przeszłość, by zatrzeć pamięć o przestępstwach, które popełniali Polacy podczas II wojny światowej wobec ludności żydowskiej" - pisze rządowa "Rossijskaja gazieta".

W ten sposób finansowane przez rząd Rosji czasopismo komentuje przyjętą niedawno przez Sejm nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. "Teraz zakazano wspominania o tragedii, do której doszło 10 lipca 1941 roku w polskiej miejscowości Jedwabne, gdzie Polacy zebrali półtora tysiąca Żydów i z zimną krwią spalili ich. Większość z nich to kobiety, dzieci i ludzie w podeszłym wieku, którzy cudem ocalali z pogromów, które odbyły się w mieście" - czytamy w artykule pod tytułem "Warszawa urządziła pogrom historii".

W rzeczywistości przyjęta przez Sejm ustawa nie wprowadza żadnego zakazu mówienia o tragedii w Jedwabnem. Wprowadza się natomiast odpowiedzialność karną (nawet do trzech lat pozbawienia wolności) "za publiczne i wbrew faktom przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Chodzi m.in. o wyeliminowanie określenia "polskie obozy śmierci".

"Przez II wojną światową w Polsce mieszkało 3 mln Żydów, w stolicy 400 tysięcy. Opaski z gwiazdą Dawida, które wymyślili naziści i wykorzystywali dla identyfikacji Żydów, pojawiły się pierwotnie w Polsce, która była historycznie obciążona antysemityzmem. Getto powstało nie bez udziału Polaków - naziści bez trudu przekonali ich, że Żydzi przenoszą jakąś zakaźną chorobę i że trzeba ich skierować do kwarantanny - pisze "Rossijskaja gazieta".