Przemytnicy imigrantów w rękach policji

Pięciu kierowców podejrzanych o transport cudzoziemców od granicy z Białorusią zatrzymali policjanci na Podlasiu.

Aktualizacja: 07.11.2021 09:58 Publikacja: 07.11.2021 09:10

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy bi

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej.

Foto: Straż Graniczna

Straż graniczna podała dziś, że wczoraj odnotowała 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej.

Podlaska policja poinformowała dziś, że zatrzymała dwóch obywateli Niemiec, a także Ukraińca, Białorusina i Szweda.

Zatrzymani w sobotę na Podlasiu „kurierzy" przewozili  w sumie 14 cudzoziemców, którzy nielegalnie dostali się do Polski. To sześciu obywateli Kurdystanu, siedmiu Syrii i obywatel Iraku.

Tzw. kurierów zatrzymano w Hajnówce, Szczytach-Dzięciołowie, Boćkach, Grabówce i Rakowiczach. Tylko w sobotę policjanci przekazali strażnikom granicznym 41 osób, które nielegalnie przekroczyły polsko-białoruska granicę, a od początku kryzysu migracyjnego już 4355 osób.

Migranci jechali karetką

W piątek policja podała, że zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy karetką przewozili imigrantów.

Mundurowi dostali  od straży granicznej  zgłoszenie o podejrzanej karetce pogotowia, która prawdopodobnie nie jedzie do żadnego szpitala. Ambulans zauważono przy granicy. Wiadomo było, że kierował się w stronę Bielska Podlaskiego.

Policjanci namierzyli ten pojazd. Wezwali kierowcę karetki do zatrzymania się. Wówczas mężczyzna uciekł pozostawiając auto, a w nim swoich pasażerów.

Mundurowi zatrzymali 29-latka z Mazowsza, który siedział obok kierowcy. Odkryli też, że w karetce przewożonych było pięciu obywateli Iraku.

W pościg za przemytnikiem ruszyli funkcjonariusze z psami i śmigłowiec. Policyjni lotnicy po kilkudziesięciu minutach wypatrzyli pomarańczową kurtkę kierowcy. Po wylądowaniu funkcjonariusze sprawdzili pobliski teren.

Okazało się, że uciekinier ukrywał się w krzakach. 31-latek był trząsł się z zimna, bo w trakcie ucieczki wskoczył do wody. 31 i 29-latek trafili do policyjnego aresztu i usłyszeli zarzuty pomocnictwa przy nielegalnym przekraczaniu granicy.

Jeden z Irakijczyków trafił do szpitala, pozostałe osoby zostały przekazane straży granicznej.

Już ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

Z kolei straż graniczna podała dziś, że wczoraj odnotowała 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej.

- Zatrzymano 13 osób, w tym sześciu obywateli Indii, pięciu Syrii, jednego Nigerii i jednego Nigerii i jednego z Wybrzeża Kości Słoniowej.

- Wobec 93 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski – podała dziś na Twitterze straż graniczna.

Za pomocnictwo zatrzymano trzy osoby : dwóch obywateli Syrii i jednego Gruzji. Z kolei w piątek strażnicy graniczni zanotowali 570 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wówczas zatrzymano też 12 osób.

- „Ponadto za pomocnictwo zatrzymanych zostało 6 osób (1 ob. Iranu, 1 ob. Syrii, 4 ob. Ukrainy)" – podała SG.

Wobec 127 osób zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

- Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie pięciometrowy stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i naszpikowany urządzeniami elektronicznymi – podał w czwartek Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Kraj
Gala Nagrody „Rzeczpospolitej” im. J. Giedroycia w Pałacu Rzeczpospolitej
Kraj
Strategie ochrony rynku w obliczu globalnych wydarzeń – zapraszamy na webinar!
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Co zdefiniuje kampanię prezydencką? Nie tylko bezpieczeństwo
Kraj
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Na wojsko trzeba wydawać więcej
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Kraj
Michał Braun: Stawiamy na transparentność
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska