Reuters odnotowuje, że Polska, a także Litwa i Łotwa odnotowują gwałtowny wzrost liczby imigrantów z takich krajów jak Irak czy Afganistan, którzy próbują przekroczyć granice tych krajów.

"Unia Europejska twierdzi, że Łukaszenko prowadzi 'wojnę hybrydową' z użyciem imigrantów, aby wywrzeć presję" na wspólnotę, która wcześniej nałożyła na Białoruś sankcje.

Następnie Reuters cytuje wpis Błaszczaka, który pisze na Twitterze o budowie "2,5-metrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią".

Błaszczak zapowiedział też, że skieruje do pomocy Straży Granicznej więcej żołnierzy.

Agencja Reutera pisze, że polski rząd jest "ostro krytykowany przez organizację broniące praw człowieka" w związku z sytuacją "imigrantów uwięzionych przez dwa tygodnie między polskimi a białoruskimi strażnikami granicznymi, w pobliżu wiosko Usnarz Górny".

"Polska utrzymuje, że wpuszczenie imigrantów na terytorium Polski zachęci kolejnych nielegalnych imigrantów" - pisze Reuters, który cytuje też wiceszefa MSZ, Marcina Przydacza, który mówił, że na granicy nie ma uchodźców lecz "emigranci ekonomiczni przywiezieni przez białoruski rząd".

Reuters odnotowuje, że niektórzy prawnicy i organizacje pozarządowe oskarżają Warszawę o traktowanie imigrantów w sposób niehumanitarny, odmawiając im prawa wjazdu na terytorium Polski i ubiegania się o azyl.

W depeszy agencji czytamy, że Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucił Straży Granicznej łamanie Konwencji Genewskiej, poprzez nieprzyjmowanie do wiadomości ustnych deklaracji niektórych imigrantów, którzy głośno wykrzykiwali, że chcą ubiegać się o ochronę prawną (azyl) w Polsce.

Reuters odnotowuje też, że również Litwa zamierza zbudować ogrodzenie na granicy z Białorusią - do września 2022 roku.