Pałac Buckingham poinformował, że w wieku 99 lat zmarł książę Edynburga, Filip, mąż królowej Elżbiety II.

Książę Filip był mężem Elżbiety II przez ponad 70 lat. Był najdłużej panującym małżonkiem brytyjskiego monarchy w historii.

W ostatnim czasie książę Filip spędził wiele tygodni w szpitalu w związku z zakażeniem, którego natury nie ujawniono.

"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Księcia Filipa. W imieniu własnym i Narodu Polskiego składam na ręce Waszej Królewskiej Mości najszczersze wyrazy smutku i ubolewania" - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do brytyjskiej królowej.

Prezydent podkreślił, że książę Edynburga był "jednym z symboli brytyjskiej Korony, której wiernie służył przez tak wiele lat". "Był silnym wsparciem dla Waszej Królewskiej Mości i wszystkich obywateli Zjednoczonego Królestwa, zarówno w życiu osobistym, jak i w służbie państwowej" - dodał.

Andrzej Duda zaznaczył, że wizyta brytyjskiej pary królewskiej w Polsce w 1996 r. do dziś wspominana jest z sentymentem.

"Śmierć Księcia Edynburga to niepowetowana strata dla Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów oraz całej społeczności międzynarodowej" - czytamy w depeszy kondolencyjnej, opublikowanej na stronach oficjalnego serwisu internetowego prezydenta Rzeczypospolitej.

W maju 2017 roku książę Filip wycofał się z pełnienia obowiązków publicznych ze względu na stan zdrowia. Od tego czasu rzadko pojawiał się publicznie, najczęściej towarzysząc królowej w czasie dużych wydarzeń publicznych.

Filip, książę Grecji i Danii, przyszedł na świat na wyspie Korfu w 1921 roku. W wieku 18 lat wstąpił do brytyjskiej Marynarki Wojennej, w której pełnił służbę w czasie II wojny światowej biorąc udział w działaniach wojennych na Oceanie Indyjskim i Morzu Śródziemnym.

W 1947 roku zrzekł się tytułów z Grecji i Danii, przyjmując nazwisko Mountbatten i stając się brytyjskim poddanym przed ślubem z brytyjską następczynią tronu, Elżbietą II.

Kiedy Elżbieta II wstąpiła na tron porzucił karierę w marynarce wojennej.

Królowa nazywała księcia Filipa jej "stałym źródłem siły i ostoją".

Książę Filip i królowa Elżbieta II mieli czworo dzieci - Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. Karol, ich najstarszy syn, jest obecnie następcą brytyjskiego tronu.