„Rozmowa dotyczyła podstawowych założeń polskiej polityki zagranicznej” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Kancelarię Prezydenta.

Sam Sikorski, wychodząc z Pałacu Prezydenckiego, odmówił rozmów z dziennikarzami. – Podczas spotkania nie poruszano nic, co usprawiedliwiałoby tak pilne wezwanie ministra na spotkanie – powiedział późnym wieczorem „Rz” Piotr Paszkowski, rzecznik MSZ.

Przed spotkaniem minister Sikorski mówił na gorąco dziennikarzom, że spodziewa się, iż jednym z tematów rozmowy będzie jego wizyta na Ukrainie.

– Zostałem wezwany do Warszawy na spotkanie z panem prezydentem. Pałac Prezydencki nie skorzystał z możliwości rozmowy telefonicznej. Była też możliwość wysłania depeszy z zawartością rozmowy pana prezydenta z jego ukraińskim odpowiednikiem. Ale chcę pokazać, jak bardzo szanujemy głowę państwa – dodał Radosław Sikorski, który na spotkanie przyleciał prosto z Brukseli, gdzie brał udział w obradach szefów dyplomacji Unii Europejskiej.

Kancelaria Prezydenta twierdzi, że Lech Kaczyński prosił o spotkanie z Sikorskim, „natomiast mając na względzie plan zajęć ministra, nie precyzował godziny”.

Sikorski przed wieczorem wrócił do Polski. Dziś rozpoczyna się jego wizyta na Ukrainie. W Kijowie ma się spotkać m.in. z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką i szefem ukraińskiej dyplomacji Wołodymyrem Ohryzką. Jednym z głównych tematów rozmów mają być kwestie wiz dla Ukraińców po wejściu Polski do strefy Schengen i podpisanie umowy o tzw. małym ruchu przygranicznym. Dzięki temu dokumentowi Ukraińcy mieszkający w 30-kilometrowej strefie od granicy będą mogli ją przekraczać na uproszczonych zasadach. Brak porozumienia w tej sprawie spowodował gigantyczne kolejki pod polskim konsulatem we Lwowie.

Kijów zabiega też o przystąpienie do planu działań na rzecz członkostwa w NATO. Ukraińcy oczekują poparcia Polski – jako członka sojuszu – w tej sprawie. Prawdopodobnie tematem rozmów będą też kwestie bezpieczeństwa energetycznego, czyli sprawa dostaw gazu i ropy oraz realizacja projektu ropociągu Odessa – Brody – Gdańsk.