Po śmierci zamordowanego podczas finału WOŚP Pawła Adamowicza w głównych Wiadomościach TVP przedstawiono materiał, który składał się niemal wyłącznie z fragmentów wypowiedzi polityków PO i Jurka Owsiaka.

Z tak przedstawionego materiału wynikało, że to oni głównie przyczynili się do śmierci prezydenta, a Jurek Owsiak zaledwie na moment przerwał radosny finał WOŚP. 

Czytaj także: Komunikat TVP: Pracownicy ofiarami nieuzasadnionej nagonki

Poniżej nagranie całego wczorajszego programu informacyjnego. Materiał poświęcony śmierci prezydenta Adamowicza zaczyna się w 1:13 minucie audycji, a szczególnie krytykowany fragment - od 19:28. minuty:

Materiał "Wiadomości" skrytykował na naszych łamach Michał Szułdrzyński, nie oszczędzając również opozycji. 

"Po wieczornych Wiadomościach wiadomo było, że wyrachowanie wzięło górę nad odruchami moralnymi. Również w PO" - napisał  wicenaczelny "Rzeczpospolitej".

"Zamiast refleksji nad tym, co kto ma na sumieniu, rozpoczęła się polityczna bitwa na emocje. Politycy PiS mają za co przepraszać, ale i politycy PO nie są bez winy. Ale wygrała logika totalnej polaryzacji.

"Jestem dziś wielkim pesymistą. Może być tylko gorzej. Bo nic nie wskazuje, by ktoś chciał wykonać krok w tył. Bo dziś liczy się tylko ofensywa, bo przecież idą wybory i błąd może kosztować wyborczą porażkę. Ale po wyborach będzie już za późno" - pisze Szułdrzyński.

"Dzisiejszych 'Wiadmości' pochwalić nie mogę"

Materiał "Wiadomości" został ostro skrytykowany przez dziennikarzy, publicystów i polityków, nawet tych kojarzonych z "prawą" stroną sceny politycznej.

"Przykro mi, że niestety dzisiejszych Wiadomosci TVP pochwalić nie mogę, choć w sumie z powodu jednego tylko materiału - napisał Rafał A. Ziemkiewicz.

"Wiadomości średnio zdały dziś egzamin z powagi chwili. Wobec tragedii w Gdańsku trzeba bylo sobie darować wycieczki wobec Owsiaka" - pisze Piotr Semka.

"Obejrzałem jeszcze raz na spokojnie materiał "Wiadomości" po morderstwie Adamowicza, traktujący o "nienawiści politycznej", a cytujący tylko Owsiaka, Tuska, Sikorskiego, Schetynę, Komorowskiego, Wałęsę i Stępnia. Po dziennikarsku i po ludzku, nie do obrony. Zwyczajnie wstyd" - napisał Marcin Makowski.

Politycy: rekord barbarzyństwa

Słów krytyki nie szczędzili również politycy.

"Jeżeli K Ziemiec ma jakiekolwiek resztki przyzwoitości, to po dzisiejszym wydaniu Wiadomosci TVP rzuciłby papierami. Nic nie usprawiedliwia tak ohydnej manipulacji. Przynajmniej dziś mogliście wykazać odrobinę przyzwoitości" - napisał Borys Budka (PO).

"Wiadomości TVP pobiły wczoraj rekord barbarzyństwa na polityczne zamówienie. Trudno było uszanować śmierć Prezydenta Adamowicza? Potrzebny był ten festiwal nienawiści? Brak słów..." - dodaje Marcin Kierwiński (PO).

"Wiadomosci TVP tworzą nowy standard. Nawet na jeden dzień nie są w stanie ograniczyć szczujni i festiwalu nienawiści do opozycji. Czy Wam w TVP nie jest zwyczajnie wstyd? Najwyzszy czas, jeżeli nie jesteśmy w stanie mieć cywilizowanej telewizji publicznej, to ją sprywatyzować" - uważa Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Internauci: Era potęgi szlamu

Inne komentarze nie były tak stonowane.

Szef TAI: Najbardziej drastyczne przykłady

Do krytyki materiału "Wiadomości" odniósł się szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.

"Szanowni Państwo, materiał Wiadomosci TVP o tzw. „mowie nienawiści” prezentował przykłady nieakceptowalnych wypowiedzi polityków - te najbardziej drastyczne, wzywające wprost do stosowania przemocy fizycznej. To było jedyne kryterium doboru tych konkretnych cytatów" - napisał Olechowski na Twitterze.

Jak dotąd głosu nie zabrał prezes TVP Jacek Kurski.