Wielu mężczyzn przeklina konieczność jego noszenia, dla wielu kobiet mężczyzna bez krawata jest nie do końca ubrany. W ten jeden, jedyny dzień wiele nawet bardzo konserwatywnych firm rezygnuje ze sztywnego wizerunku i zezwala swoim pracownikom na nieco bardziej nieformalny strój.
Trochę historii
Według wszechwiedzącej Wikipedii, krawat ma już długa historię. Jego prapoczątki zaobserwowano na szyjach żołnierzy ze słynnej Terakotowej Armii chińskiego cesarza Qin Shi Huanga. Zawiązane na ich szyjach chusty mogą stanowić zalążek "zwisu męskiego ozdobnego". Nie unikali tej ozdoby również rzymscy żołnierze, podobne chusty widać na ich szyjach na kolumnie Trajana.
W 1660 roku król Ludwik XIV podczas przeglądu swych wojsk zwrócił uwagę na niebanalną ozdobę żołnierzy z regimentu chorwackich najemników. Chusty noszone przez nich pod szyją sprawiły, ze król nazwał regiment Royal Cravattes.
Ozdoba okazała się na tyle atrakcyjna, że weszła w skład królewskiej garderoby, a specjalny cravatier sprawował pieczę nad królewskimi krawatami.
Dziś krawat to wąski lub szerszy - w zależności od aktualnych trendów - pasek materiału, opleciony wokół męskiej szyi i zawiązany w sposób, który dla niektórych mężczyzn wciąż pozostaje niemożliwym do pojęcia. Oni ten kawałek materiału uznają za symbol zniewolenia, konwenansów i ograniczenia praw człowieka.