Skazany to 57-letni mieszkaniec Świebodzina.

Mężczyzna, popełniając przestępstwo, wykorzystał fakt, że moskiewska firma zlecająca transport gumy do Polski nie miała samochodu, którym mogłaby przywieźć towar do Polski.

Wtedy zaoferował swoją pomoc. Jednak od samego początku oszukiwał, bo podawał fałszywe nazwisko i przedstawiał fałszywe dokumenty swojej firmy przewozowej (przesłał do Moskwy sfałszowane dokumenty działalności gospodarczej - podrobione zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i zaświadczenie o numerze REGON).

- Edward W. oferując usługę transportu nie miał zamiaru jej wykonania - informuje prokurator Liliana Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Sposób popełnienia przestępstwa był banalnie prosty. Skazany wynajął samochód, a następnie odebrał towar i przewiózł go do magazynu w Legnicy (Dolny Śląsk). Tam rozładował towar. Potem przeładował gumy do żucia na inną ciężarówkę i zaczął rozwozić po kraju.

Metody operacyjne policji pozwoliły na ustalenie, iż organizatorem "gumowego" procederu był Edward W. Wtedy został zatrzymany.

Męzczyzna nie przyznał się do popełnienia przestępstwa. Oprócz kary więzienia sąd nakazał mu zapłatę na rzecz pokrzywdzonej firmy 223.695,54 zł. Wyrok nie jest prawomocny.