Stanisław Stroński – pierwszy redaktor naczelny Rzeczpospolitej

Romanista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, poseł na Sejm w latach 1922 – 1935. Związany ze Stronnictwem Chrześcijańsko – Narodowym, a później Stronnictwem Narodowym. Zdeklarowany przeciwnik Józefa Piłsudskiego. Ale również – a może przede wszystkim - był znakomitym publicystą. Oto przykłady.

Aktualizacja: 17.06.2017 17:08 Publikacja: 13.06.2017 11:40

Stanisław Stroński – pierwszy redaktor naczelny Rzeczpospolitej

Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

O dramatycznej sytuacji, w 1920 roku

„Pobity może być naród wielki, nie bronić się tylko nikczemny. To jest prawda dzisiaj bodaj najistotniejsza. Nadchodzą dzień w dzień wiadomości złe. Nadejdą może i gorsze. Nic to. Naszą rzeczą jest bronić się do ostatka. (…) Bywało nam już ciężej i gorzej, Przez sto kilkadziesiąt lat byliśmy bezbronni, związani, w ręku wrogów. I to wrogów stokroć i tysiąckroć silniejszych niż bolszewicy, którzy sami są toczeni wewnętrzną słabością. Świat cały przywykł powoli do myśli, że nas właściwie nie ma. A jednak trzymaliśmy się, właśnie dzięki tej głębokiej wierze w słuszność sprawy i temu niezłomnemu przekonaniu, że nie wolno opuszczać rąk, lecz trzeba się bronić”.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA