Ks. prof. Staniek przekonywał, ze papież Franciszek przedstawia błędne poglądy i dlatego, jak mówił, "modli się o mądrość dla papieża i o jego serce otwarte na działanie Ducha Świętego". - A jeśli tego nie uczyni – modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca - dodawał.

W homilii ksiądz skrytykował automatyczne przypisywanie autorytetu osobom piastującym kościelne funkcje - w tym papieżowi.

– Autorytetu się nie otrzymuje, do autorytetu się dorasta. W Kościele jedynym autorytetem jest Jezus. Nie papież, nie hierarchia, nie przełożeni. Jezus. I w oparciu o jego autorytet Kościół żyje. Ktokolwiek w Kościele jest na świeczniku i w swoim życiu naśladuje Jezusa, ten promieniuje jego autorytetem. Wysoki świecznik daje władzę, ale nie daje autorytetu - mówił ksiądz.

Zdaniem duchownego papież Franciszek "wyraźnie odchodzi od Jezusa w dwu punktach: błędnie interpretuje Jego miłosierdzie". Wyrazem tego błędu ma być wzywanie parafii, by "otwarły drzwi dla wyznawców islamu", podczas gdy "jako religia są oni wrogo nastawieni do Ewangelii i Kościoła".

- A my, Polacy, wspominając zwycięstwo nad ich wojskami pod Wiedniem, lepiej niż inni rozumiemy, że o dialogu z nimi nie ma mowy. Miłosierdzie możemy okazać tym wyznawcom islamu, którzy umierają z głodu lub pragnienia. Drzwi diecezji i parafii mogą być otwarte tylko dla wierzących w Jezusa Chrystusa - stwierdził.

Zdaniem ks. prof. Stańka drugim błędem papieża jest "otwieranie drzwi do Eucharystii, pokarmu świętego, dla ludzi, którzy wybierają grzech jako swój świat". - Oni mogą mieć dostęp do Eucharystii o ile się nawrócą i odpokutują swój grzech - tłumaczył. Dodał, ze Eucharystia "dla nieświętych jest pokarmem zabójczym, bo (przyjmowanie jej przez grzeszników) jest świętokradztwem" (chodzi o dopuszczenie rozwodników do przyjmowania Eucharystii - red.).

– Czym się kieruje papież? Nie wiem. Jaki jest cel jego wypowiedzi? Też nie wiem. Wiem, jak te wypowiedzi są wykorzystywane w mediach nastawionych na niszczenie Jezusa i Jego Kościoła - mówił duchowny.

Ksiądz prof. Staniek to wieloletni rektor seminarium duchownego w Krakowie, były członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.