Temat pedofilii wśród duchownych w ostatnich tygodniach nie znika z czołówek światowych mediów. Na światło dzienne wyszła niedawno kolejna afera w USA, o przymykanie oczu na problem oskarżono m.in. papieża Franciszka, wychodzące na jaw przypadki molestowania nieletnich przez księży spowodowały, że w kryzysie znalazł się Kościół w Irlandii, raport na temat pedofilii opracowano niedawno w Niemczech.

O tym, że problem ten dotyczy również Kościoła nad Wisłą przekonanych jest 81 proc. badanych przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Nie ma w tym nic dziwnego. Nie ma bowiem praktycznie tygodnia, by o temacie tym nie mówiono w mediach, a podbił go jeszcze film „Kler”, który na ekrany wejdzie w najbliższy piątek. Z narracji tej płynie prosty wniosek: Kościół w Polsce jest siedliskiem pedofilów. Z naszego sondażu wynika jednak, że Polacy nie podzielają tej tezy. Wprawdzie 41 proc. badanych uważa, że przypadki pedofilii w środowisku duchownych zdarzają się częściej niż w całym społeczeństwie (w tym 12 proc. uważa tak zdecydowanie), to jednak aż 49 proc. jest zdania, że odsetek pedofilów jest wśród księży mniej więcej taki sam lub mniejszy.

Czytaj także: 

Dr Ewa Kusz: Rozsądnie o pedofilii

Czy hierarchowie radzą sobie z problemem pedofilii wśród duchownych?

O tym, że pedofilów wśród księży jest więcej niż w całym społeczeństwie przekonani są głównie wierzący lecz niepraktykujący (53 proc.) oraz osoby niewierzące (43 proc.). Wierzący i praktykujący oraz praktykujący nieregularnie są bardziej powściągliwi w tych ocenach. Grupa regularnie uczestniczących w praktykach religijnych jest podzielona: 39 proc. jest zdania, że pedofilów wśród księży jest więcej niż w całym społeczeństwie, a 43 proc. uważa, że odsetek ten nie odbiega znacznie lub jest mniejszy niż u ogółu. W grupie tej najwięcej jest jednak tych, którzy nie potrafią zająć stanowiska w tej sprawie (18 proc.). Natomiast aż 70 proc. praktykujących od czasu do czasu uważa, że przypadki pedofilii wśród duchowieństwa są mniej więcej takie same lub mniejsze.

Ankietowanych zapytaliśmy również o sposób w jaki Kościół powinien uporać się z problemem pedofilii. Aż 73 proc. badanych jest zdania, że władze kościelne powinny rozwiązać problem z pełną jawnością, a 51 proc. respondentów uważa, że dobrym rozwiązaniem byłoby opracowanie raportu na ten temat, do czego dąży kilku biskupów.

Episkopat Polski spotka się we wtorek w Płocku na posiedzeniu plenarnym. Jak w ub. tygodniu informowała „Rzeczpospolita” jednym z głównych tematów będzie kwestia prewencji nadużyć duchownych wobec małoletnich.

Więcej - o 21 na rp.pl i w jutrzejszej "Rzeczpospolitej"

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ