Aby uwiecznić swój wkład w budowę bazyliki, ksiądz zdecydował o postawieniu przed świątynią pomnika, przedstawiającego jego samego na klęczkach przed papieżem Janem Pawłem II. 

Już po emisji dokumentu Tomasza i Marka Sekielskich pomnik zasłonięto, a księża marianie zapowiedzieli jego rozbiórkę.

Ksiądz Makulski zdążył jeszcze uwiecznić swoją postać na zdjęciach umieszczonych na terenie bazyliki, ale i one mają z niej zniknąć.

Sam duchowny został odsunięty od jakiejkolwiek działalności.

Jak informuje TVP Poznań, likwidacja pomnika to pierwszy w historii przypadek rozebrania monumentu przedstawiającego Jana Pawła II. 

Marianie zapewniają jednak, że pomnik wróci przed bazylikę, ale już bez figury ks. Makulskiego.

Film Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" miał premierę w serwisie YouTube 11 maja. Film opowiada historie osób, które w dzieciństwie były molestowane przez księży Kościoła katolickiego.

Bracia Sekielscy ujawnili m.in. nieznane dotychczas fakty dotyczące czynów pedofilskich, jakich dopuszczali się były kapelan prezydenta Lecha Wałęsy, ks. Franciszek Cybula oraz honorowy kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej ksiądz Eugeniusz M.

Czytaj także:

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

Pedofilia wchodzi w kampanię

Kościół nie ma swoich więzień

Strajk wiernych to nie jest dobry pomysł

Prymas Wojciech Polak mówiąc o filmie Sekielskich podkreślał, że film nie jest atakiem na Kościół. - Wręcz przeciwnie, (...) to jest jeszcze jeden element do naszej walki, do naszego zmagania się z pedofilią - przekonywał.

Z kolei kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" i Onetem przeprosił "osoby pokrzywdzone za ból, łzy, za cierpienie". - Każdy kadr, każda scena, każda historia opowiedziana w tym filmie wbija w fotel. Poruszyła mnie ogromna tragedia, ogromny ból osób skrzywdzonych - mówił.

Po premierze filmu opozycja zaczęła domagać się powołania niezależnej komisji z udziałem świeckich ekspertów, która miałaby zająć się sprawą pedofilii w Kościele. Jarosław Kaczyński zadeklarował, że PiS zgadza się na powołanie takiej komisji, jeżeli będzie się ona zajmować pedofilią również w innych środowiskach.

Press Club Polska przyznał braciom Sekielskim nagrodę specjalną za film "Tylko nie mów nikomu".

Pod koniec maja Sekielski na swoim profilu na Facebooku poinformował o rozpoczęciu sprzedaży koszulek z motywem z filmu "Tylko nie mów nikomu". Dziennikarz zapewnił, że nie jest to projekt komercyjny.