Bon turystyczny to dokument elektroniczny o unikalnym 16-cyfrowym numerze. Jak go otrzymać? Trzeba się zalogować na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) prowadzonej przez ZUS. Na stronie internetowej ZUS odszukać platformę i wejść w zakładkę „Ogólny”, potem „Polski Bon Turystyczny”, a następnie w „Mój bon”. Pojawią się następujące opcje: „Aktywuj bon”, „Zmiana danych kontaktowych”, „Wniosek o dodatkowe świadczenie”, „Podgląd”. Bon otrzyma się po założeniu profilu na tej platformie, chyba że dana osoba już go posiada. Na stronie ZUS są też ściągawki, jak taki profil założyć.

Jeśli w zakładce „Ogólny” nie ma zakładki „Polski Bon Turystyczny”, oznacza to, że rodzic nie ma ustalonego prawa do tego świadczenia. Jeśli spełnia wymogi formalne, powinien złożyć wniosek o to świadczenie do Polskiej Organizacji Turystycznej. POT wyda w tej sprawie decyzję.

Czytaj też:

500 zł tylko dla dzieci na wakacje w Polsce

Dla kogo środki na wypoczynek

Rachunek za nocleg i nie tylko

Informacja o numerze bonu przyjdzie esemesem. Następnie bon trzeba aktywować, np. na kilka dni przed wyjazdem na urlop. Po decyzji o odmowie przyznania świadczenia w formie bonu można złożyć odwołanie do Ministerstwa Rozwoju.