Prezydent Tajwanu prosi o międzynarodową pomoc

W związku z możliwym zagrożeniem ze strony Chin, prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen poprosiła o udzielenie międzynarodowego wsparcia.

Aktualizacja: 06.01.2019 08:26 Publikacja: 06.01.2019 08:13

Tsai Ing-wen

Tsai Ing-wen

Foto: AFP

Słowa prezydent Tsai Ing-wen padły kilka dni po tym, jak prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że nikt nie może kwestionować faktu, że Tajwan jest częścią Chin, a ludzie po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej powinni dążyć do "ponownego zjednoczenia".

- Mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa potraktuje to poważnie i będzie w stanie wyrazić swoje poparcie i pomóc nam - powiedziała prezydent Tajwanu.

Czytaj także: Chiński Wielki Brat. Jak rząd chce kontrolować obywateli

- Gdyby społeczność międzynarodowa nie wspierała demokratycznego kraju, który był zagrożony, moglibyśmy zapytać, który kraj może być następny - dodała.

Kwestia Tajwanu jest drażliwa dla rządu Chin. Prezydent Xi Jinping zwiększył presję w tej sprawie po wyborach na wyspie w 2016 roku.

W środę Xi Jinping poinformował, że Chiny zastrzegają sobie prawo do użycia siły, aby przejąć kontrolę nad Tajwanem, ale będą dążyć do pokojowego "zjednoczenia" z wyspą.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1179
Konflikty zbrojne
Wznowiono rozmowy Izrael-Hamas. Izraelska armia nie przestaje atakować Gazy
Konflikty zbrojne
Zmiana pokoleniowa w Rosji. Generałowie z frontu w Ukrainie idą po władzę
Konflikty zbrojne
Putin spotka się z Zełenskim? Rzecznik Kremla o warunku
Konflikty zbrojne
Czego Rosjanie zażądali od Ukraińców w Stambule? Są nowe informacje