Po 20 latach kończymy obecność wojskową Afganistanie. W sumie w tym okresie, jak podaje MON, w misji wzięło udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników cywilnych. Przewinęło się przez nią ponad 500 sztuk sprzętu.

Misja afgańska stała się wielkim testem dla żołnierzy i używanego przez nią sprzętu – w warunkach wojny - o czym napisaliśmy w "Rzeczpospolitej". Dała też żołnierzom możliwość sprawdzenia się w sytuacji realnego zagrożenia, czego nigdy nie przećwiczyliby na poligonach czy w koszarach. Jak podkreślają oficerowie zmienił się też w tym czasie system dowodzenia i szkolenia żołnierzy.

W czasie misji zginęło 43 żołnierzy Wojska Polskiego oraz jeden pracownik cywilny (ratownik medyczny), a około tysiąca zostało poszkodowanych. Armia nie ujawnia kwoty strat w sprzęcie zniszczonym w czasie walk.

Z danych udostępnionych przez resort obrony wynika, że do 2014 r. z budżetu państwa zostało przeznaczonych 5 mld zł na utrzymanie żołnierzy i sprzętu w Afganistanie. Od 2015 roku do 31 marca 2021 roku zostało przeznaczonych dodatkowo na ten cel 370 milionów złotych - poinformował nas zespół prasowy Dowództwa Operacyjnego.

Pełne, finansowe podsumowanie misji będzie gotowe za około dwa miesiące - usłyszeliśmy w DO.