Resort, którego komunikat cytuje agencja Associated Press, dodał, że w sobotniej operacji rannych zostało około 700 osób. Złożona operacja w środkowej części Strefy Gazy była największą akcją ratunkową od 7 października, kiedy Hamas i inni palestyńscy bojownicy szturmem przekroczyli granicę, zabijając około 1200 osób i biorąc około 250 zakładników.

Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, które w swoich statystykach nie dokonuje rozróżnienia między bojownikami a cywilami, Izrael rozpoczął w odpowiedzi masową ofensywę, w wyniku której zginęło ponad 36 700 Palestyńczyków.

Czytaj więcej

Izrael. Minister Beni Ganc ma odejść z gabinetu wojennego Netanjahu

Uratowani w sobotę zakładnicy to Noa Argamani, Almog Meir Jan, Andrej Kozłow i Shlomi Ziv. Cała czwórka została uprowadzona przez terrorystów 7 października z festiwalu muzycznego Supernova w pobliżu południowej części kibuca Re’im. Uratowani zostali po tym, jak siły izraelskie dokonały szturmu w dwóch lokalizacjach jednocześnie.

Jednym z uratowanych w sobotę zakładników jest Almog Meir Jan, obywatel Izraela i Polski — przekazał w sobotę ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne. Najbardziej rozpoznawalna spośród uwolnionych to Noa Argamani. W październiku ub.r. świat obiegło nagranie z jej uprowadzenia, na którym widać ją siedzącą pomiędzy dwoma napastnikami na motocyklu i krzyczącą: „Nie zabijajcie mnie!”