23:51
13.04.2024

Kończymy relację

Najnowsze informacje z Ukrainy już w niedzielę rano.

23:36
13.04.2024

Rosyjskie linie lotnicze wstrzymują loty do Jordanii, Izraela i Iraku 

Do czasu zniesienia ograniczeń lotów nałożonych przez te kraje

23:15
13.04.2024

Charków zaatakowany

Alarm powietrzny ogłoszony nad Charkowem i jego okolicami.

22:55
13.04.2024

Ukraina pracuje nad zwiększeniem finansowania produkcji broni na swoim terytorium

Ukraiński przemysł obronny ma dość duży potencjał, a Ukraina pracuje nad zwiększeniem finansowania produkcji na naszym terytorium — ogłosił prezydent Zełenski to w swoim wieczornym przemówieniu.

„Każdy tydzień przynosi także nowe kontrakty na wspólną produkcję broni. Pracujemy również nad finansowaniem większej części naszej produkcji właśnie tutaj, na Ukrainie. Potencjał Ukrainy w zakresie produkcji broni, w szczególności FPV, jest dość wysoki. Zgadzamy się z naszymi partnerami co do wspólne kroki w celu sfinansowania tej pracy na rzecz naszej wspólnej siły – całej Europy i wszystkich, którym zagraża rosyjski terror” – powiedział Zełenski.

22:28
13.04.2024

Wszystkie reaktory w elektrowni jądrowej Zaporoże wyłączone na zimno po raz pierwszy od 2022 r

Wszystkie sześć bloków reaktorów ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże (ZNPP) po raz pierwszy od końca 2022 r. zostało wyłączonych na zimno — poinformował o tym dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej MAEA.

„Decyzja o wyłączeniu wszystkich sześciu bloków na zimno jest sama w sobie pozytywna, ponieważ ochłodzenie reaktora stanowi dodatkowy bufor na wypadek awarii. Nie rozwiązuje jednak zasadniczej kwestii niedawnego gwałtownego pogorszenia sytuacji w elektrowni. Bez wątpienia bezpieczeństwo nuklearne i ochrona tego dużego obiektu nuklearnego pozostają bardzo niepewne” – stwierdził Grossi.

21:49
13.04.2024

Dostawy dronów na linię frontu w tym roku już trzy razy wyższe niż w 2023 r.

Dostawy dronów na linię frontu na Ukrainie od początku 2024 r. są już trzykrotnie wyższe niż przez cały ubiegły rok – poinformował zastępca dowódcy - Szef Sił Zbrojnych Ukrainy Wadym Sucharewski.

21:23
13.04.2024

Litwa przeznaczy w tym roku 1,2 mld euro na pomoc wojskową dla Ukrainy

Litwa wpłaci 1,2 mld euro do utworzonego przez UE Funduszu Pomocy Ukrainie na zakup amunicji i sprzętu wojskowego —  poinformowała litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite podczas sobotniej konferencji prasowej we Lwowie.

„Zarówno władze, jak i ludność Litwy rozumieją wagę udzielenia pomocy Ukrainie. Jesteśmy gotowi udzielić wsparcia zarówno w sferze wojskowej, jak i cywilnej, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że obecnie walczycie za nas. Pragniemy to podkreślić. być może jesteśmy małym krajem, liczącym trzy miliony mieszkańców, ale kwota udzielanej przez nas pomocy sięga 1,2 miliarda euro. Dołożymy wszelkich starań, aby nadal was wspierać i będziemy z wami aż do zwycięstwa” – powiedziała Bilotaite .

20:47
13.04.2024

SBU: od początku zdemaskowaliśmy 11 siatek szpiegowskich

"Dziś SBU udaje się działać wyprzedzająco. W pierwszym rzędzie dzięki systemowości i nowym podejściom kontrwywiadowczym. Dlatego zatrzymujemy nie pojedynczego zdrajcę, a rozmontowujemy cały łańcuszek. Ogółem w 2023 roku ujawniono 47 siatek agenturalnych, wszyscy łajdacy zostali zatrzymani, a od początku tego roku ujawniono jeszcze 11" - powiedział gen. Wasyl Maluk, szef SBU, cytowany w komunikacie.

20:16
13.04.2024

Jedna osoba ranna w ataku na karetkę pogotowia

Jak poinformowała administracja wojskowa obwodu charkowskiego, dron FPV zrzucił ładunek wybuchowy na karetkę pogotowia w drodze do Pietropawłówki, raniąc 58-letniego kierowcę.

19:49
13.04.2024

Gałuszczenko: System energetyczny Ukrainy utracił znaczną część mocy wytwórczych

W wyniku rosyjskich ataków system energetyczny Ukrainy utracił znaczną część mocy wytwórczych. Pozostaje jednak zrównoważony i stabilny — oświadczył minister energetyki Ukrainy German Gałuszczenko podczas posiedzenia Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych.

„Od 22 marca system energetyczny jest codziennie atakowany, a ataki są najpoważniejsze, nawet w porównaniu z latami 2022-2023. Straciliśmy znaczną ilość energii cieplnej i wodnej. Zdarzają się także ataki na urządzenia przesyłowe energii elektrycznej” – powiedział Gałuszczenko.

19:25
13.04.2024

FT: Rosja może przygotowywać się do ofensywy na dużą skalę przeciwko Ukrainie

 Siły rosyjskie mogą przygotowywać się do ofensywy na dużą skalę późną wiosną lub latem, mającej na celu zajęcie większej ilości ziemi w częściowo okupowanych przez Ukrainę obwodach donieckim, chersońskim, ługańskim i zaporoskim - podał Financial Times, cytując anonimowych urzędników ukraińskich i zachodnich .

18:57
13.04.2024

W mijającym tygodniu ukraińscy saperzy usunęli 4196 niewybuchów

W zeszłym tygodniu zespoły rozminowujące Ministerstwa Obrony Ukrainy usunęły i zneutralizowały 4196 sztuk niewybuchów na terytoriach wyzwolonych.

Ministerstwo poinformowało, że w oczyszczaniu wyzwolonych terytoriów z wybuchowych pozostałości wojennych zaangażowanych było 369 grup rozminowujących.

W ciągu ostatniego tygodnia zbadali oni i uprzątnęli 4570 hektarów terenu, 4518 hektarów gruntów rolnych, 15,48 km autostrad, 40,46 km linii kolejowych i 3,1 km linii energetycznych.

18:24
13.04.2024

Trump miał uważać, że Ukraina „musi być częścią Rosji”

Jako prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump „bardzo wyraźnie dał do zrozumienia”, że jego zdaniem Ukraina „musi być częścią Rosji” – stwierdziła jego była doradczyni Fiona Hill - donosi dziennik „The Guardian”, cytując fragment książki  Davida Sangera.

17:53
13.04.2024

Zełenski pogratulował pracownikom przemysłu obronnego w dniu ich święta

„Dzisiaj jest jeden z tych dni, kiedy głównym uczuciem powinna być wdzięczność. Dziś jest profesjonalny dzień wszystkich, którzy organizują, projektują i budują ukraińską siłę – Dzień Pracowników Ukrainy w Kompleksie Obronnym i Przemysłowym” – powiedział Zełenski.

17:26
13.04.2024

Brink wzywa Kongres USA do głosowania w sprawie pomocy dla Ukrainy

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink wezwała Kongres do głosowania w sprawie pomocy dla Ukrainy.

Brink zauważyła, że Ukraina „z dnia na dzień traci swoich obywateli, swoje terytorium i energię elektryczną”.

„Proszę Kongres, aby teraz głosował w sprawie pomocy dla Ukrainy. Dla interesów USA niezwykle istotne jest powstrzymanie Rosji przed zajęciem siłą 40-milionowego kraju. Przeżyliśmy tę historię już wcześniej w Europie i znamy koszty zaniechania działań” – powiedziała ambasador .

16:59
13.04.2024

Zełenski: Niemcy pomagają nam w krytycznym momencie

- Jestem wdzięczny kanclerzowi za decyzję o dostawie dla Ukrainy jeszcze jednego dodatkowego systemu Patriot i rakiet do już posiadanych przez nas systemów obrony powietrznej. To prawdziwe okazanie wsparcia Ukrainie w krytycznym dla nas czasie. Wzywam wszystkich przywódców państw partnerów, aby poszli za tym przykładem" - napisał Zełenski na Telegramie.

16:36
13.04.2024

Niemcy wyślą na Ukrainę dodatkowy system obrony powietrznej Patriot 

Berlin dostarczy Ukrainie jeszcze jeden system obrony powietrznej Patriot w obliczu wzmożonych ataków Rosji — ogłosiło 13 kwietnia niemieckie Ministerstwo Obrony.

16:04
13.04.2024

Syrski: Sytuacja na froncie wschodnim w ostatnich dniach znacznie się pogorszyła

 Ukraina pracuje nad stabilizacją sytuacji i „wzmocnieniem najbardziej problematycznych obszarów obronnych za pomocą walki elektronicznej i obrony powietrznej” – powiedział Ołeksandr Syrski, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

15:31
13.04.2024

Powódź w rosyjskim Orenburgu powoduje rozległe zniszczenia i masowe ewakuacje

Skutki powodzi spowodowały ewakuację co najmniej 120 000 osób w obu obwodach i sąsiednim regionie północnego Kazachstanu.

14:56
13.04.2024

Chiny zwiększają sprzedaż sprzętu do Rosji, aby wspomóc wojnę na Ukrainie

Według informacji wywiadu USA, Chiny zwiększyły sprzedaż do Rosji obrabiarek, mikroelektroniki i innych technologii. Moskwa wykorzystuje je do produkcji rakiet, czołgów, samolotów i innej broni do użycia na wojnie z Ukrainą. W 2023 r. około 90% rosyjskiej mikroelektroniki pochodziło z Chin. Rosja wykorzystywała ją do produkcji rakiet, czołgów i samolotów. Również prawie 70% importu obrabiarek do Rosji o wartości około 900 mln dolarów w ostatnim kwartale 2023 r. pochodziło z Chin.

14:27
13.04.2024

Armia rosyjska twierdzi, że zajęła wieś w pobliżu Awdijiwki

Ministerstwo obrony Rosji wydało oświadczenie, że rosyjscy żołnierze „wyzwolili” Pierwomajskie, leżące na południowy zachód od Awdijiwki, zdobytej w lutym. Zdobycie wioski stanowiłoby kolejny postęp rosyjskich działań w regionie. W sobotę rano głównodowodzący armii ukraińskiej Oleksandr Syrski przyznał, że sytuacja militarna na froncie wschodnim „znacznie się pogorszyła”.

13:59
13.04.2024

Straż Graniczna: Nie należy wchodzić na pas drogi granicznej

Polski turysta spacerował po drodze granicznej z Rosją. Nie wiedział, że Straż Graniczna ma go na oku. Zatrzymany, tłumaczył funkcjonariuszom, że chciał zobaczyć granicę polsko-rosyjską. Został ukarany mandatem.

Czytaj więcej

Chciał zobaczyć granicę z Rosją. Ciekawość przypłacił mandatem
13:22
13.04.2024

Rosyjskie ataki pancerne zwiększają niebezpieczeństwo na wschodzie Ukrainy

Sytuacja na froncie wschodnim pogorszyła się w ostatnich dniach wraz z nasileniem się przez Rosję ataków pancernych i bitew o kontrolę nad wioską na zachód od zdewastowanego miasta Bachmut – poinformował szef ukraińskiej armii. Oświadczenie generała pułkownika Oleksandra Syrskiego wywołało ponure nastroje w Kijowie, ponieważ niezbędna pomoc wojskowa USA, którą Kijów spodziewał się otrzymać kilka miesięcy temu, utknęła w Kongresie.

12:57
13.04.2024

Rosyjskie metale wykluczone z zachodnich giełd surowców

W poniedziałek wchodzi zakaz handlu miedzią, aluminium i niklem z Rosji na giełdach towarowych w Londynie i Chicago. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone już wcześniej zablokowały import rosyjskich metali. Unia Europejska wciąż zwleka z nałożeniem podobnych restrykcji.

Czytaj więcej

Potężne uderzenie w rosyjskie metale. Zabroniony import i handel na giełdach
12:14
13.04.2024

Polscy dyplomaci odwiedzili Bykownię

W podkijowskiej Bykowni oddano cześć ofiarom z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Miejsce masowych pochówków Polaków odwiedzili w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej polscy dyplomaci z Kijowa. Polski ambasador Jarosław Guzy mówił w Polskim Radiu, że Bykownia to miejsce symboliczne, a jego znaczenie wzrosło po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wpisuje się ono w historyczną serię wydarzeń, których w relacjach z Rosją doświadczali Polacy i Ukraińcy, a Ukraińcy w ostatnim czasie doświadczają szczególnie.

W Bykowni spoczywa niemal 3,5 tysiąca Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej, ale też ponad 100 tysięcy ofiar stalinowskich czystek.

11:55
13.04.2024

Rosjanie zestrzelili drugi dron nad obwodem Biełgorodu

Armia rosyjska podała w mediach społecznościowych, że w sobotę „około godziny 10.30 nad terytorium obwodu białogrodzkiego” zestrzeliła drugi ukraiński dron, bardzo blisko granicy.

Także gubernator obwodu białogrodzkiego Wiaczesław Gładkow odnotował kilka ataków dronów w ciągu dwudziestu czterech godzin, w tym trzy nad miastem Biełgorod. Podał, że jeden z nich został zestrzelony przez system obrony powietrznej, gdy zbliżał się do miasta, drugi spowodował pożar, który szybko ugaszono, natomiast trzeci uderzył w budynek administracyjny, raniąc trzy osoby.

11:24
13.04.2024

Rosja ma problem z produkcją rakiet. Chiny blokują dostawy podzespołów

Chińskie banki niespodziewanie zablokowały rosyjskie transakcje na zakupy elektronicznych podzespołów. A Chiny w ich produkcji mają dominującą pozycję. To uderza w produkcję rosyjskiej broni.

Czytaj więcej

Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
10:53
13.04.2024

Dowódca ukraińskich sił zbrojnych: Sytuacja na froncie wschodnim „znacząco się pogorszyła”

„Sytuacja na froncie wschodnim uległa w ostatnich dniach znacznemu pogorszeniu. Wynika to głównie ze znacznego nasilenia ofensywy wroga po wyborach prezydenckich w Rosji” – napisał w mediach społecznościowych Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski. Armia ukraińska odnotowała „intensyfikację” ofensywy armii rosyjskiej. „Jest to możliwe dzięki gorącej i suchej pogodzie, która sprawiła, że ​​większość otwartych terenów była dostępna dla czołgów” – wyjaśnił Syrski.

10:14
13.04.2024

Rosjanie zestrzelili drona w pobliżu Biełgorodu

Rosyjska armia poinformowała w mediach społecznościowych, że rano zniszczyła ukraińskiego drona nad terytorium graniczącego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego.

09:52
13.04.2024

Rosjanie zbombardowali Kupiańsk

Armia rosyjska zbombardowała centrum Kupiańska, miasta położonego w obwodzie charkowskim, we wschodniej Ukrainie, poinformowało w mediach społecznościowych ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, publikując zdjęcia zniszczeń. Wskutek bombardowania wybuchł pożar w budynku mieszkalnym. Pod gruzami budynków znaleziono dwóch rannych.

09:15
13.04.2024

Rosjanie przesunęli się w kierunku Czasiw Jaru

Rosjanie przesunęli swoje pozycje na froncie w kierunku Czasiw Jaru, miasta w obwodzie donieckim o dużym znaczeniu strategicznym. Instytut Badań nad Wojną informuje w raporcie, że zdobycie Czasiw Jaru jest obecnie operacyjnym celem Rosji na odcinku donieckim. Jego zdobycie otworzyłoby Rosjanom drogę do zajęcia ostatniej dużej aglomeracji w obwodzie donieckim.

08:41
13.04.2024

Brytyjski generał: Ukraina może w tym roku przegrać wojnę

"Ukraina może poczuć, że tej wojny nie wygra" — mówił sir Richard Barrons, były dowódca sztabu generalnego brytyjskich wojsk w rozmowie z BBC. Kluczowa jest wiara Ukraińców w wygraną — powiedział Barrons. — Jeśli poczują, że nie mogą wygrać, to czy będą chcieli dalej ginąć w obronie tego, czego nie da się obronić?. Dodał, też że rosyjska ofensywa ciągle się "rozwija i zaczyna nabierać kształtów".

08:06
13.04.2024

SBU zapobiegła zamachowi na Ołeksandra Prokudina

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nie dopuściła do zamachu na gubernatora obwodu chersońskiego Ołeksandra Prokudina, który został zaplanowany przez mieszkańca obwodu i rosyjskie służby specjalne.

Według informacji podanych przez ukraiński tygodnik „Dzerkało Tyżnia”, 10 kwietnia Rosjanie wystrzelili drona FPV z odległości 12 km, a mieszkaniec regionu prowadził obserwację samochodu Prokudina, wskazując jego namiary. Dzięki działaniom SBU, dron został rozbrojony, a wspólnik rosyjskich służb specjalnych został zatrzymany.

07:35
13.04.2024

Putin o rosyjskiej kampanii uderzeniowej przeciw ukraińskim obiektom energetycznym

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał, że trwająca rosyjska kampania uderzeniowa przeciw ukraińskim obiektom energetycznym ma na celu dewastację ukraińskiego przemysłu obronnego — podaje Instytut Studiów nad Wojną.

07:07
13.04.2024

Ukraińcy zestrzelili pocisk kierowany Ch-59

Ukraińskiej obronie lotniczej udało się strącić rosyjski pocisk kierowany Ch-59, poinformowano w raporcie wojennym sztabu generalnego Ukrainy. Wczoraj Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe, 91 nalotów i 160 ataków artyleryjskich, m. in. w obwodzie sumskim, charkowskim i zaporoskim. Ukraińska armia odparła 18 natarć w obwodzie donieckim i chersońskim.

06:45
13.04.2024

ISW: Sytuacja na frontach na Ukrainie

06:30
12.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779