Hamas poinformował o śmierci Polaka uprowadzonego w Strefie Gazy

Według informacji Hamasu nie żyje Alex Dancyg, polski i żydowski historyk, uprowadzony z Izraela do Strefy Gazy. Miał zginąć podczas izraelskiego bombardowania.

Publikacja: 10.03.2024 21:23

W nalotach na Strefę Gazy zginęło już ponad 30 tys. osób

W nalotach na Strefę Gazy zginęło już ponad 30 tys. osób

Foto: Menahem KAHANA / AFP

Jak informuje Polskie Radio, Brygady Al Kassam - zbrojne skrzydło Hamasu - poinformowały w serwisie Telegram o śmierci siedmiu zakładników podczas izraelskiego bombardowania Strefy Gazy 7 października 2023 roku. Według organizacji Alex Dancyg jest jednym z nich. Informację o jego śmierci miała też otrzymać rodzina.

Siedmiu zakładników zabitych podczas bombardowania

1 marca Hamas podał nazwiska trzech z siedmiu zabitych zakładników. Tożsamość kolejnych ofiar, wśród nich Alexa Danzyga przekazano dopiero po "zbadaniu i zweryfikowaniu" ich ciał.

Tożsamość kolejnych ofiar, wśród nich Alexa Danzyga przekazano dopiero po "zbadaniu i zweryfikowaniu" ich ciał

Według informacji Polskiego Radia, izraelskie służby nie potwierdzają ani nie zaprzeczają informacjom Hamasu. Komentarza odmawia sama rodzina.

75-letni Alex Dancyg został uprowadzony z domu w kibucu Nir Or w czasie ataku Hamasu na Izrael. Urodził się na warszawskim Mokotowie w 1948 roku jako drugie dziecko Niny (Nychy Welczer) i Marcina (Mordechaja) Dancygów. Był współpracownikiem Instytutu Yad Vashem oraz aktywnym uczestnikiem dialogu polsko-żydowskiego.

Czytaj więcej

Syn Polaka uprowadzonego przez Hamas szuka pomocy od Polski po Niemcy

Uprowadzony podczas ataku Hamasu na Izrael

W wieku dziewięciu lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy, i zamieszkał w Izraelu. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie. Był członkiem organizacji Ha-Szomer Ha-Cair, spadochroniarzem podczas kolejnych wojen prowadzonych przez Izrael. Jest bohaterem filmu Krzysztofa Bukowskiego Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev i audycji radiowej Marty Rebzdy Podwójna tożsamość.

W październiku zeszłego roku Hamas zaatakował zbrojnie Izrael. W ataku zginęło około 1200 osób, a około 240 zostało uprowadzonych. Cześć z nich nadal jest przetrzymywanych jako zakładnicy.

Czytaj więcej

Alex Dancyg, polski zakładnik Hamasu

W operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło ponad 30 tysięcy Palestyńczyków, a 90 procent z ponad 2 milionów mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

Konflikty zbrojne
Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Izrael chce zaatakować Iran
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
"Amerykanie są przerażeni rządem Netanjahu". Lider izraelskiej opozycji chce wyborów
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Front trzeszczy pod naporem Rosjan
Konflikty zbrojne
Izrael odpowie Iranowi odwetem na odwet? David Cameron: Myślcie i głową, i sercem
Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?