Joe Biden prosi o pieniądze dla Ukrainy. Republikanie pytają jak chce skończyć wojnę

W Białym Domu doszło w środę do spotkania prezydenta USA, Joe Bidena, z liderami obu Izb Kongresu. Spotkanie dotyczyło kwestii dalszej pomocy dla Ukrainy i spraw związanych z polityką bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Publikacja: 18.01.2024 06:02

Mike Johnson

Mike Johnson

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 694

Biały Dom zwrócił się do Kongresu z prośbą o przekazanie dodatkowych środków — ponad 61 mld dolarów — na dalszą pomoc dla Ukrainy. Bez tych środków USA nie są w stanie przekazywać Ukrainie kolejnych pakietów pomocy wojskowej.

Mike Johnson po spotkaniu ws. pomocy dla Ukrainy w Białym Domu: Katastrofa humanitarna na granicy USA

Tymczasem wniosek Białego Domu utknął w Kongresie, ponieważ Partia Republikańska, która kontroluje Izbę Reprezentantów, chce połączyć kwestię przekazania dodatkowych środków dla Ukrainy z kwestią dodatkowych środków na wzmocnienie bezpieczeństwa południowej granicy USA oraz zmiany polityki migracyjnej administracji Joe Bidena.

Partia Republikańska oskarża administrację Bidena o to, że jej polityka doprowadziła do wzrostu napływu nieudokumentowanych imigrantów do USA.

Po spotkaniu w Białym Domu spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson powiedział, że USA potrzebują „znaczącej zmiany polityki w kwestii imigracji” i nazwał sytuację na granicy z Meksykiem „katastrofą humanitarną i katastrofą dla bezpieczeństwa narodowego”.

Kwestia imigracji będzie prawdopodobnie jednym z głównych tematów kampanii prezydenckiej w USA w 2024 roku. Biden zmierzy się w wyborach prawdopodobnie z Donaldem Trumpem — elementem politycznego programu Trumpa jest uszczelnienie granic USA.

Czytaj więcej

Macron chce aby "Francja pozostała Francją". I zapowiada pomoc dla Ukrainy

W USA w 2021 roku mieszkało 10,5 mln nieudokumentowanych imigrantów — podaje Pew Research Center.

W grudniu liczba imigrantów zatrzymywanych przez amerykańską straż graniczną na granicy z Meksykiem osiągnęła poziom blisko 11 tys. dziennie. Pod koniec grudnia liczba ta spadła do ok. 6,4 tys.

Biden chciał zreformować system imigracyjny USA, ale Republikanie sprzeciwili się przedstawionym rozwiązaniom. Biały Dom jest dziś otwarty na wprowadzenie ograniczeń dotyczących tego, kto może ubiegać się o azyl w USA i zwiększenie uprawnień w zakresie deportacji, ale temu z kolei sprzeciwia się wielu polityków Partii Demokratycznej.

Doradca Mike'a Johnsona: Trzeba przeciwstawić się Władimirowi Putinowi, ale granica USA jest ważniejsza

Środki na pomoc dla Ukrainy, o które Biden prosi Kongres, miałyby być częścią większego pakietu — oprócz 61,4 mld dolarów dla Ukrainy zawierałby on 14,3 mld dolarów na zwiększenie bezpieczeństwa Izraela i 13,6 mld dolarów na wzmocnienie ochrony granicy USA.

61,4 mld

O taką kwotę na pomoc dla Ukrainy (w dolarach) prosi Biały Dom

Tymczasem Johnson, w kontekście pomocy dla Ukrainy, prosił Biały Dom o wyjaśnienia „w jaki sposób wojna na Ukrainie ma się zakończyć”.

- Musimy usłyszeć odpowiedzi na pytania o strategię w sprawie zakończenia — powiedział po rozmowach w Białym Domu. 

Doradca Johnsona powiedział, że spiker zgadza się, że należy przeciwstawiać się Władimirowi Putinowi, ale, jego zdaniem, zapewnienie bezpieczeństwa granicy USA ma wyższy priorytet.

Tymczasem lider Partii Demokratycznej w Senacie, Chuck Schumer, po spotkaniu przekonywał, że wszyscy jego uczestnicy — demokraci, republikanie, przedstawiciele Izby Reprezentantów i Senatu - „mówili o wadze pomocy dla Ukrainy”.

- Wszyscy mówili też, że trzeba coś zrobić z granicą - dodał Schumer zaznaczając, że Joe Biden zgadza się, iż potrzeba „znaczących zmian” na granicy z Meksykiem.

Biały Dom zwrócił się do Kongresu z prośbą o przekazanie dodatkowych środków — ponad 61 mld dolarów — na dalszą pomoc dla Ukrainy. Bez tych środków USA nie są w stanie przekazywać Ukrainie kolejnych pakietów pomocy wojskowej.

Mike Johnson po spotkaniu ws. pomocy dla Ukrainy w Białym Domu: Katastrofa humanitarna na granicy USA

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 798
Konflikty zbrojne
Krwawy ślad wracających z wojny. Byli żołnierze zabijają w Rosji
Konflikty zbrojne
Marder i Leopard na „wystawie” w Moskwie. Kreml chwali się zdobyczami
Konflikty zbrojne
Podpalono letni dom szefa Rheinmetallu. Zemsta za broń dla Ukrainy?
Konflikty zbrojne
Walka z wiatrakami. Jak na Ukrainie ścigają ukrywających się przed poborem?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO