Rosja napadła Ukrainę, a Siergiej Ławrow ubolewa, że Wołodymyrowi Zełenskiemu "brakuje woli pokoju"

- Mimo niepowodzenia kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy, Zachód nadal pompuje broń do Kijowa - stwierdził w rozmowie z agencją TASS szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.

Publikacja: 28.12.2023 06:49

Siergiej Ławrow

Siergiej Ławrow

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 673

Ławrow stwierdził, że Zachód dostarcza Ukrainie m.in. broń dalekiego zasięgu, a także amunicję kasetową i pociski ze zubożonym uranem (chodzi o pociski przeciwpancerne dla zachodnich czołgów dostarczonych Ukrainie).

Siergiej Ławrow: USA i UE chcą powstrzymywać Rosję ciałami Ukraińców

- Tzw. format Ramstein nadal działa, w jego ramach przedstawiciele ponad 50 krajów co miesiąc dyskutują o żądaniach Kijowa dotyczących dostaw sprzętu wojskowego i amunicji — dodał szef MSZ Rosji.

Ławrow w rozmowie z TASS stwierdził też, że „tragiczne wydarzenia na Bliskim Wschodzie” (wojna Izraela z Hamasem — red.) „na pewien czas usunęły ukraiński kryzys z pierwszych stron zachodnich mediów”.

Czytaj więcej

USA i Zachód zmieniają strategię pomocy Ukrainie. Już nie chodzi o pokonanie Rosji

- Jednakże, dla większości nieprzyjaznych (Rosji) rządów, „zadanie strategicznej porażki Rosji na polu bitwy”, jest nadal priorytetem — stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji.

- Ani Waszyngton, ani Bruksela, nie odmawiają pomocy kijowskiemu reżimowi, wiedząc, że bez niej będzie on zgubiony. Nadal mają żywotny interes w powstrzymywaniu Rosji rękoma i ciałami Ukraińców — ocenił Ławrow.

Siergiej Ławrow: Wołodymyr Zełenski myśli w kategoriach wojny

Ławrow stwierdził też, że „po stronie reżimu Zełenskiego brak woli pokoju”. - Jego przedstawiciele myślą w kategoriach wojny i odwołują się do bardzo agresywnej retoryki. Nie ma mowy o wstrzymaniu walk. Zakaz negocjacji z rosyjskim przywództwem, wprowadzony przez Zełenskiego 30 września 2022 roku, nadal obowiązuje. Wyciągnijcie własne wnioski — podsumował.

Rosja 24 lutego 2022 roku dokonała niesprowokowanej, jednostronnej agresji przeciw Ukrainie. Od tego czasu Rosjanie prowadzą działania zbrojne na terytorium Ukrainy, atakując cele wojskowe i cywilne i okupując kilkanaście procent ukraińskiego terytorium. Ukraina deklaruje, że jest gotowa rozmawiać o pokoju pod warunkiem, że rosyjskie wojsko opuści jej terytorium.

Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca