Szturm na Awdijiwkę: Rosjanie nacierają z wszystkich stron

Rosyjska armia zintensyfikowała działania ofensywne w rejonie Awdijiwki - strategicznie położonego miasta, które uważa się za bramę do okupowanego od 2014 roku Doniecka.

Publikacja: 28.11.2023 05:05

Ukraińcy mieli odepchnąć Rosjan od Awdijiwki w rejonie wsi Stepowe

Ukraińcy mieli odepchnąć Rosjan od Awdijiwki w rejonie wsi Stepowe

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 643

Od tygodni Awdijiwka jest jednym z głównych celów rosyjskich ataków na Ukrainie. Pomimo dużych strat ponoszonych na tym odcinku frontu rosyjska armia nie ustaje w próbach zdobycia miasta, co byłoby największym sukcesem rosyjskiej armii na Ukrainie od zajęcia Bachmutu w maju tego roku.

Awdijwka: Wszystkie budynki w mieście uszkodzone w wyniku toczących się walk

Rosyjskie natarcie na Awdijiwkę trwa od połowy października. Miasto jest atakowane z ziemi i z powietrza, jest też celem intensywnego ostrzału artyleryjskiego.

Czytaj więcej

Rosyjskie ataki na Awdijiwkę: fala za falą

Witalij Barabasz, szef administracji wojskowej Awdijiwki poinformował w poniedziałek, że rosyjskie ataki przybrały na sile. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że na niektórych odcinkach Ukraińcom udało się powstrzymać, a nawet odepchnąć nacierających Rosjan.

- Sytuacja na odcinku Awdijiwki stała się jeszcze trudniejsza. Intensywność walk rośnie od pewnego czasu - powiedział Barabasz na antenie Espreso TV.

Awdijiwka w 2014 roku na krótko została zajęta przez prorosyjskich separatystów

- Rosjanie otworzyli dwa nowe sektory, w których rozpoczęli natarcia - z kierunku Doniecka i w tzw. strefie przemysłowej. Wróg próbuje szturmować miasto ze wszystkich kierunków - powiedział Barabasz.

Przedstawiciele ukraińskich władz twierdzą, że w Awdijiwce nie pozostał już ani jeden nieuszkodzony w wyniku działań wojennych. W Awdijiwce przebywa jeszcze ok. 1 500 cywilów (przed wojną miasto zamieszkiwały 32 tys. osób).

Bitwa o Awdijiwkę: Walki o kontrolę nad koksownią i dzielnicą przemysłową

Najbardziej intensywne walki toczą się w przemysłowej dzielnicy miasta i w rejonie znajdującej się w Awdijiwce koksowni.

Wcześniej Barabasz informował, że Ukraińcom udało się odepchnąć Rosjan w rejonie Stepowego, wioski na północny-zachód od Awdijiwki.

W ubiegłym tygodniu o sukcesach ukraińskiej armii w rejonie Awdijiwki informowali rosyjscy blogerzy wojskowi. W poniedziałek pojawiły się jednak doniesienia strony rosyjskiej, że rosyjska armia przejęła kontrolę nad dzielnicą przemysłową i próbuje zająć koksownię.

Awdijiwka w 2014 roku na krótko została zajęta przez prorosyjskich separatystów. Po wyparciu ich z miasta Ukraińcy wznieśli wokół niego fortyfikacje i zdołali utrzymać je po rosyjskiej inwazji z 24 lutego 2022 roku. 

Rzecznik ukraińskiej armii, Ołeksandr Sztupun podkreślił w rozmowie z serwisem liga.net, że Rosjanie ponoszą bardzo duże straty w rejonie Awdijiwki i pobliskiej Marijinki.

- Nasi obrońcy utrzymują swoje pozycje - zapewnił.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę setki dronów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet