Żydzi domagają się wyjaśnień od papieża. O kim mówił mówiąc o terroryzmie?

- To jest to, co czyni wojna. Ale wykroczyliśmy poza wojnę. To nie wojna. To jest terroryzm - mówił w czasie środowej audiencji generalnej papież Franciszek podkreślając, że czuje ból ofiar po obu stronach wojny Izraela z Hamasem. Środowiska żydowskie domagają się teraz wyjaśnień w sprawie tej wypowiedzi.

Publikacja: 23.11.2023 15:28

Papież podczas spotkania z Palestyńczykami, których rodziny mieszkają w Strefie Gazy

Papież podczas spotkania z Palestyńczykami, których rodziny mieszkają w Strefie Gazy

Foto: AFP

Papież Franciszek wypowiedział te słowa po spotkaniach z żydowskimi krewnymi zakładników Hamasu, wywiezionych do Strefy Gazy 7 października, w czasie ataku Hamasu na Izrael i z Palestyńczykami, którzy mają rodziny w Strefie Gazy.

Co powiedział papież o wojnie Izraela z Hamasem?

W czasie audiencji generalnej mówił o tych spotkaniach podkreślając, że czuje ból obu stron.

Czytaj więcej

Watykan karze, polski Kościół nagradza. Biskup Regmunt wyróżniony medalem

Papież apelował też o modlitwę, by obie strony "nie uległy zawziętości, która, na końcu, zabije wszystkich".

W wydanym w czwartek oświadczeniu Rada Zgromadzenia Włoskich Rabinów (ARI) oskarżyła papieża o "publiczne oskarżenie obu stron o terroryzm".

W oświadczeniu czytamy, że "przywódcy Kościoła" nie potępiają ataków Hamasu i "umieszczają agresora i zaatakowanego na tym samym poziomie w imię domniemanej bezstronności".

Na konferencji prasowej w środę Palestyńczycy, którzy spotkali się z papieżem powiedzieli, że potępił działania Hamasu jako akty terroru, ale także cytowali go mówiącego, iż "terror nie powinien usprawiedliwiać terroru". Papież miał też - według relacji - użyć określenia "ludobójstwo" aby opisać sytuację w Gazie.

Żydzi apelują: Watykanie, prosimy doprecyzuj

Z kolei Kongres Żydów Amerykańskich (AJC) podziękował papieżowi za spotkanie z rodzinami zakładników. Ale jednocześnie zauważył, że papież mówił o "terroryzmie" podczas gdy "zarzynanie i porywanie cywilów przez Hamas jest terroryzmem", a "izraelska samoobrona nim nie jest". "Watykanie, prosimy doprecyzuj" - czytamy.

Centrum Szymona Wiesenthala, amerykańska organizacja zajmująca się obroną praw społeczności żydowskiej, wezwała papieża, by "nie zapominał, że śmierć i cierpienie po 7 października jest skutkiem nieakceptowalnych działań Hamasu". Centrum napisało, że Hamas dopuścił się "najbrutalniejszego, najbardziej masowego mordu na Żydach od czasu porażki nazistowskich Niemiec w czasie II wojny światowej".

Włoscy rabini zakwestionowali wartość "dekad żydowsko-chrześcijańskiego dialogu" jeśli Żydzi są atakowani, a Watykan odpowiada "dyplomatyczną akrobatyką". 

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca