Wojna w Izraelu: Porozumienie ws. zawieszenia broni coraz bliżej?

Przywódca Hamasu, Isma’il Hanijja twierdzi, że rządząca w Strefie Gazy organizacja jest bliska porozumienia ws. zawieszenia broni z Izraelem - informuje Reuters.

Publikacja: 21.11.2023 05:13

Izraelscy żołnierze

Izraelscy żołnierze

Foto: AFP

Przedstawiciele Hamasu są "bliscy osiągnięcia porozumienia ws. rozejmu" z Izraelem. Hamas miał przekazać swoje stanowisko katarskim mediatorom - oświadczył Hanijja w oświadczeniu, z którym zapoznał się Reuters.

Przywódca Hamasu nie podał przy tym żadnych szczegółów dotyczących warunków potencjalnego porozumienia o zawieszeniu broni.

Wojna Izraela z Hamasem: Amerykanie sygnalizują, że porozumienie ws. uwolnienia zakładników jest bliskie

Izrael dotychczas odrzucał możliwość trwającego dłużej zawieszenia broni w wojnie z Hamasem przekonując, że dałoby to Hamasowi czas na przegrupowanie sił. Tel Awiw zgadzał się dotychczas tylko na krótkie przerwy humanitarne, pozwalające na dostarczenie pomocy dla mieszkańców Strefy Gazy.

Czytaj więcej

Palestyńczycy: 12 zabitych w szpitalu ostrzelanym przez izraelską artylerię

Również prezydent Joe Biden mówił w poniedziałek, że porozumienie ws. zawieszenia broni w Izraelu jest bliskie. - Jesteśmy bliżej teraz, niż byliśmy wcześniej - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, John Kirby, mając na myśli porozumienie, którego elementem miałoby być uwolnienie części zakładników wziętych przez Hamas w Izraelu w czasie ataku z 7 października. Zawieszenie broni miałoby też umożliwić szerszy napływ pomocy humanitarnej do enklawy.

W czasie ataku na Izrael z 7 października Hamas uprowadził do Strefy Gazy ok. 240 zakładników. W ataku zginęło od 1 200 do 1 400 Izraelczyków. W odpowiedzi Izrael rozpoczął operację odwetową przeciw Hamasowi, w ramach której najpierw ostrzeliwał Strefę Gazy z ziemi, powietrza i morza, a potem rozpoczął operację lądową w enklawie. Obecnie działania militarne Izraela skupiają się na mieście Gaza.

Mirjana Spoljaric, szefowa Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża spotkała się w poniedziałek w Katarze z Hanijją, by rozmawiać o "postępach w kwestiach humanitarnych" związanych z konfliktem - podał w oświadczeniu Komitet. Spoljaric spotkała się też z władzami Kataru.

Czytaj więcej

Izrael oskarża Hamas o zamordowanie 19-letniej zakładniczki w szpitalu Al-Szifa

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża podkreśla, że nie uczestniczy w negocjacjach mających na celu uwolnienie zakładników, ale "jako neutralny pośrednik jest w stanie" pomóc w przeprowadzeniu wynegocjowanego uwolnienia zakładników.

W ubiegłym tygodniu Reuters podawał, że mediatorzy z Kataru chcą doprowadzić do porozumienia Hamasu z Izraelem, w ramach którego 50 zakładników odzyskałoby wolność w zamian za trzydniowe zawieszenie broni.

- Delikatne negocjacje takie jak te mogą załamać się w ostatniej chwili - ostrzegał jednak zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego przy Białym Domu, Jon Finer, w niedzielnej rozmowie z NBC. - Nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie zostanie uzgodnione - dodał.

Wojna Izraela z Hamasem: Walki trwają, Izrael miał zaatakować obóz dla uchodźców

W działaniach odwetowych Izraela przeciw Strefie Gazy zginęło jak dotąd co najmniej 13 300 Palestyńczyków, w tym co najmniej 5 600 dzieci i 3 550 kobiet - podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

Mimo rozmów o zawieszeniu broni w Strefie Gazy nadal trwają intensywne walki. Palestyńska agencja informacyjna WAFA podała, że we wtorek co najmniej 17 Palestyńczyków zginęło w izraelskim ataku na obóz dla uchodźców Muchajjam an-Nusajrat w środkowej części Strefy Gazy. Z kolei w poniedziałek wieczorem Hamas wystrzelił rakiety w stronę Tel Awiwu.

W poniedziałek 12 Palestyńczyków miało zginąć, a dziesiątki zostało rannych, w wyniku ostrzelania przez izraelską artylerię Indonezyjskiego Szpitala w Gazie. Szpital został okrążony przez izraelskie wojska pancerne.

Przedstawiciele Hamasu są "bliscy osiągnięcia porozumienia ws. rozejmu" z Izraelem. Hamas miał przekazać swoje stanowisko katarskim mediatorom - oświadczył Hanijja w oświadczeniu, z którym zapoznał się Reuters.

Przywódca Hamasu nie podał przy tym żadnych szczegółów dotyczących warunków potencjalnego porozumienia o zawieszeniu broni.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Nocny atak Ukrainy na Krym. Most Krymski był zamknięty dla samochodów
Konflikty zbrojne
Hamas atakował bazę, w której Izrael ma pociski zdolne przenosić głowice atomowe
Konflikty zbrojne
W Rosji trwa polowanie na poborowych
Konflikty zbrojne
USA: Trudno ocenić, czy Izrael słucha uwag o oszczędzaniu cywilów
Konflikty zbrojne
Obrońcy praw człowieka chcą zablokować eksport części do F-35 do Izraela
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości