Rebelianci z Jemenu zajęli statek związany z Izraelem. I zapowiadają ataki na kolejne

Huti, rebelianci z Jemenu, wspierani przez Iran i biorący udział w wojnie domowej toczącej się w ich kraju, zajęli powiązany z Izraelem statek towarowy na Morzu Czerwonym.

Publikacja: 20.11.2023 05:35

Statek Galaxy Leader

Statek Galaxy Leader

Foto: William J. Leach Jr

25 członków załogi statku jest obecnie zakładnikami Huti.

Rebelianci z Jemenu otworzą nowy front w wojnie Izraela z Hamasem?

Jemeńscy rebelianci zapowiadają, że będą brać na cel kolejne statki pływające na wodach międzynarodowych, które są powiązane z Izraelem lub pływają pod izraelską banderą, dopóki Izrael nie zakończy działań wojennych w Strefie Gazy.

Ta deklaracja - jak zauważa agencja AP - rodzi obawy, że w toczącym się na Bliskim Wschodzie od 7 października, czyli od dnia niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael, konflikcie, otwarty zostanie nowy, morski front.

"Wszystkie statki, które należą do izraelskiego wroga lub, które mają z nim związek, staną się naszymi uprawnionymi celami" - głosi oświadczenie Huti.

Czytaj więcej

Izrael oskarża Hamas o zamordowanie 19-letniej zakładniczki w szpitalu Al-Szifa

Mohammed Abdul-Salam, główny negocjator i rzecznik Huti w wydanym później oświadczeniu stwierdził, że "Izraelczycy rozumieją tylko język siły".

- Zajęcie izraelskiego statku jest krokiem, który dowodzi, że jemeńskie siły zbrojne poważnie podchodzą do bitwy na morzu, niezależnie od jej kosztów. To jest początek - dodał.

Izrael o zajęciu statku: Irański akt terroru

Kancelaria izraelskiego premiera, Beniamina Netanjahu, oskarżyła Huti o atak na pływający pod banderą Bahamów statek "Galaxy Leader", związany z jednym z izraelskich miliarderów, Abrahamem “Rami” Ungarem. 25 członków załogi statku, wśród których są obywatele Bułgarii, Filipin, Meksyku i Ukrainy, miało zostać wziętych do niewoli. Wśród członków załogi nie było jednak obywateli Izraela.

Huti zapewniają, że traktują wziętych do niewoli członków załogi "zgodnie z wartościami islamu".

Kancelaria premiera Izraela potępiła zajęcie statku jako "irański akt terroru".

W ciągu ostatniego miesiąca amerykańskie okręty znajdujące się w rejonie Bliskiego Wschodu dwa razy przechwytywały pociski lub drony z Jemenu, które miały zmierzać w stronę Izraela

Statek ma należeć do firmy Ray Car Carriers.

W 2021 roku na statku związanym z Ungarem doszło do eksplozji w Zatoce Omańskiej. Izrael oskarżał wówczas Iran o odpowiedzialność za ten incydent.

Zajęcie przez Huti statku Galaxy Leader na Morzu Czerwonym potwierdzają źródła w Pentagonie. Rebelianci mieli dokonać abordażu na statek spuszczając się na linie ze śmigłowca - szczegóły te jako pierwsza podała stacja NBC News.

W ciągu ostatniego miesiąca amerykańskie okręty znajdujące się w rejonie Bliskiego Wschodu dwa razy przechwytywały pociski lub drony z Jemenu, które miały zmierzać w stronę Izraela. Niszczyciel USS Carney przechwycił trzy pociski manewrujące i kilka dronów, którymi Huti mieli próbować atakować Izrael.

Huti w przeszłości grozili już atakami na izraelskie statki na wodach w pobliżu Jemenu.

25 członków załogi statku jest obecnie zakładnikami Huti.

Rebelianci z Jemenu otworzą nowy front w wojnie Izraela z Hamasem?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 882
Konflikty zbrojne
W NATO, ale bez Krymu i Donbasu. Jaki kompromis z Rosją zaakceptują Ukraińcy?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 881
Konflikty zbrojne
Tajemnicza depesza TASS. Rosyjska armia donosi o ataku, w którym miało zginąć "50 zachodnich instruktorów", szczegółów nie podano
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Konflikty zbrojne
"Jesteśmy na historycznym skrzyżowaniu". Hamas podpisał porozumienie z Fatahem... w Pekinie