Minister obrony Izraela w 2016 roku opisał atak Hamasu z 2023 roku

W 2016 roku ówczesny minister obrony Izraela, Awigdor Liberman, w 11-stronicowym dokumencie ostrzegał, że Hamas może planować duży atak na Izrael, któremu towarzyszyć może wtargnięcie ze Strefy Gazy na teren Izraela - czyli atak podobny do tego, który zaskoczył Izrael 7 października.

Publikacja: 30.10.2023 11:24

Izraelscy żołnierze

Izraelscy żołnierze

Foto: AFP

Co ciekawe Liberman był w 2016 roku ministrem obrony w rządzie Beniamina Netanjahu, czyli obecnego szefa izraelskiego rządu.

Izraelski minister przewidział atak Hamasu siedem lat temu

Z fragmentów raportu, które publikuje dziennik "Jedi’ot Acharonot" wynika, że Liberman przewidywał wtargnięcie Hamasu do Izraela, atak na przygraniczne miejscowości i kibuce w południowym Izraelu, dokonywanie tam masakr i wzięcie zakładników. Taki właśnie scenariusz miał atak z 7 października, w czasie którego zginęło ok. 1 400 mieszkańców Izraela, a ponad 230 osób zostało wywiezionych do Strefy Gazy w charakterze zakładników (wśród zakładników jest ok. 30 dzieci).

Czytaj więcej

Izraelskie czołgi na przedmieściach Gazy. Główna droga w enklawie przecięta

Z dokumentu wynika, że władze Izraela już siedem lat temu zdawały sobie sprawę, że istnieje zagrożenie inwazją Hamasu na Izrael, ale najwyraźniej nie potraktowały takiej możliwości jako poważnego zagrożenia, skoro atak z 7 października całkowicie zaskoczył stronę izraelską.

W ataku z 7 października wzięło udział ok. 2,5 tys. bojowników Hamasu, którzy wtargnęli do Izraela uszkadzając w wielu miejscach zaporę na granicy ze Strefą Gazy, a także desantując się po izraelskiej stronie na motolotniach. Wtargnięciu do Izraela Hamasu towarzyszył zmasowany ostrzał rakietowy - w stronę Izraela wystrzelono ok. 2,5-3 tys. rakiet.

239

Tylu zakładników miał wziąć w Izraelu Hamas

"Hamas zamierza przenieść konflikt na terytorium Izraela wysyłając znaczącą ilość dobrze wyszkolonych sił (jak np. siły Nukhba [komandosi]) do Izraela i próbując zająć izraelską miejscowość (lub nawet kilka miejscowości) przy granicy z Gazą i wziąć zakładników" - pisał Liberman w dokumencie, opatrzonym klauzulą ściśle tajne.

"Oprócz wyrządzenia fizycznej krzywdy mieszkańcom (Izraela), może to również poważnie zaszkodzić morale i nastrojom obywateli Izraela" - ostrzegał w 2016 roku minister obrony Izraela.

Wojna w Izraelu: Trwa operacja odwetowa w Strefie Gazy

Obecnie Izrael prowadzi operację odwetową w Strefie Gazy, którą Hamas rządzi od 2006 roku. Początkowo obejmowała ona naloty, ostrzał artyleryjski i ostrzał z morza celów w Strefie Gazy, obecnie w enklawie trwa też operacja lądowa prowadzona przez izraelską piechotę i czołgi.

W wyniku działań wojennych w Strefie Gazy zginęło od 7 października ponad 8 tys. osób. Izrael objął też Strefę Gazy całkowitą blokadą.

Co ciekawe Liberman był w 2016 roku ministrem obrony w rządzie Beniamina Netanjahu, czyli obecnego szefa izraelskiego rządu.

Izraelski minister przewidział atak Hamasu siedem lat temu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Atak rakietowy na ambasadę USA w Iraku
Konflikty zbrojne
Cameron: Za 10 proc. budżetu obronnego USA zniszczono połowę potencjału armii Rosji
Konflikty zbrojne
Think tank: Rosjanie tracą tylu żołnierzy, ilu udaje im się zmobilizować
Konflikty zbrojne
Setki cywilnych ofiar w Strefie Gazy w ciągu doby. Antony Blinken krytykuje Izrael
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Pomoc zamiera, Rosja przejmuje inicjatywę
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?