Ukraińskie drony atakowały w nocy Krym. Rosja odpowiedziała atakiem na Kijów i Charków

W nocy Ukraińcy mieli przeprowadzić zmasowany atak dronów na okupowany przez Rosjan Krym. Z kolei nad ranem Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Ukrainę - celem ataku był m.in. Kijów, w którym rannych zostało siedem osób.

Aktualizacja: 21.09.2023 10:10 Publikacja: 21.09.2023 04:56

Skutki nocnego ataku na Charków

Skutki nocnego ataku na Charków

Foto: Telegram

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że w nocy doszło do strącenia 19 ukraińskich dronów nad Morzem Czarnym i nad okupowanym Krymem, a także pojedynczych dronów nad obwodami: kurskim, biełgorodzkim i orłowskim.

Doniesienia o dronach nad Sewastopolem, władze okupacyjne dementują

Tymczasem szef okupacyjnych władz Sewastopola, Michaił Razwożajew, zaprzeczył doniesieniom o zniszczeniu dronów nad miastem. Razwożajew potwierdził, że na Krymie aktywna była obrona przeciwlotnicza, ale - jak dodał - nie doszło do ataku na sam Sewastopol.

"Widziałem że kilka stron podało, iż drony zostały zniszczone nad Sewastopolem - to nie jest prawda. Tak, obrona przeciwlotnicza działa, ale w strefie Krymu" - napisał Razwożajew zrzucając doniesienia o dronach nad Sewastopolem na "wojnę informacyjną" prowadzoną przez Ukraińców, której celem jest "wywołanie paniki wśród ludzi".

Tymczasem, jak podaje Ukrinform, mieszkańcy Krymu donoszą o eksplozjach, które miały być słyszane w Nowofedoriwce, Eupatorii, Dżankoj, Bałakławie i w Saki.

Gubernator obwodu orłowskiego, Andriej Kliczkow, poinformował z kolei o "zneutralizowaniu dwóch dronów", które atakowały kompleks paliwowo-energetyczny w regionie. Kliczkow dodał, że według wstępnych informacji "nie ma zniszczeń ani ofiar".

Dzień wcześniej pojawiły się informacje, że Ukraińcy przeprowadzili atak na bazę wojskową w pobliżu Sewastopola, we wsi Werchnosadowe.

Czytaj więcej

Ukraina zaatakowała bazę wojskową na Krymie. Rosjanie mówią o strąconych dronach

20 września po południu pojawiły się też doniesienia o eksplozjach w rejonie miejscowości Inkerman i w pobliżu lotnisk w rejonie miejscowości Belbek i Kacza. W położonym de facto w obrębie Sewastopola mieście Inkerman, w rejonie którego widać słup dymu, znajdować się ma skład paliw Floty Czarnomorskiej.

Ukraińcy regularnie atakują cele na okupowanym przez Rosjan od 2014 r. Krymie. Do najgłośniejszego w ostatnim czasie ataku doszło 14 września, gdy w ataku rakietowym na Sewastopol trafiona została tamtejsza stocznia. W wyniku ataku uszkodzony został okręt desantowy Mińsk i okręt podwodny Rostów nad Donem. Uszkodzenie obu okrętów ma być poważne.

21 września nad ranem Rosjanie zaatakowali Kijów i Charków

21 września nad ranem alarm powietrzny ogłoszono na Ukrainie - bombowce strategiczne Tu-95 wystrzeliły pociski Ch-101/555/55 w stronę Ukrainy. Ok. szóstej rano czasu lokalnego pojawiły się informacje o eksplozjach w Charkowie, Kijowie, obwodzie czerkaskim i obwodzie chmielnickim.

Mer Charkowa, Ihor Terechow potwierdził, że na miasto spadło sześć pocisków.

Według podanych rano informacji w wyniku ataku na Charków ranne zostały co najmniej trzy osoby. Na miasto spadały pociski wystrzelone przez zestawy S-300.

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała, że w rejonie Kijowa aktywna jest obrona przeciwlotnicza. Z kolei mer Kijowa, Witalij Kliczko napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w rejonie szewczenkowskim stolicy szczątki zestrzelonej rakiety uszkodziły gazociąg, ale nie wywołały pożaru. Z kolei w rejonie darnickim uszkodzone zostały "budynki niemieszkalne".

Kliczko poinformował też, że w niektórych częściach rejonu swiatoszyńskiego nie ma prądu i wody. Eksplozje miały rozlec się też w rejonie hołosijiwskim.

W rejonie darnickim, w wyniku ataku, rannych zostało siedem osób, w tym 9-letnie dziecko. Trzy osoby zostały hospitalizowane - podał Kliczko.

Nad ranem nad Kijowem strąconych miało zostać 20 celów powietrznych.

Eksplozje rozległy się też w obwodzie lwowskim. Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że w czasie alarmu powietrznego na Ukrainie wybuchy było słuchać w rejonie drohobyckim. Telewizja Suspilne informuje z kolei o eksplozjach w obwodzie rówieńskim.

W Czerkasach szczątki zestrzelonej rakiety spadły w centrum miasta - podał gubernator obwodu czerkaskiego, Ihor Taburec.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że w nocy doszło do strącenia 19 ukraińskich dronów nad Morzem Czarnym i nad okupowanym Krymem, a także pojedynczych dronów nad obwodami: kurskim, biełgorodzkim i orłowskim.

Doniesienia o dronach nad Sewastopolem, władze okupacyjne dementują

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Amerykanin, odsiadujący wyrok w Rosji, zaatakowany w więzieniu
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konflikty zbrojne
Atak na Moskwę. Dron zestrzelony w pobliżu stolicy Rosji
Konflikty zbrojne
Jak Ukraina i Rosja mobilizują żołnierzy
Konflikty zbrojne
Pogoda zatrzymała szturm Rosjan na Awdijiwkę
Konflikty zbrojne
Rosja ma kłopot z afrykańskim spadkiem po Grupie Wagnera
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości