Rosyjski polityk proponuje atak rakietowy na Wielką Brytanię

Andriej Gurulow, rosyjski parlamentarzysta, członek prezydenckiej partii Jedna Rosja oraz były dowódca Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, na antenie rosyjskiej telewizji Rossija-1 mówił, że Rosja powinna zaatakować Wielką Brytanię, a premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, powinien być dla Rosji "celem".

Publikacja: 14.09.2023 06:54

Rishi Sunak

Rishi Sunak

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 568

Gurulow wystąpił w programie rosyjskiego propagandysty, Władimira Sołowjowa, w którym komentował wypowiedź Władimira Putina.

Co Władimir Putin zarzuca Wielkiej Brytanii?

Putin, występując na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku stwierdził - nie przedstawiając żadnych dowodów na potwierdzenie swoich słów - że brytyjski wywiad przekazywał instrukcje dotyczące tego, jak uszkodzić rosyjską elektrownię atomową ukraińskim sabotażystom. Putin ostrzegł jednocześnie premiera Wielkiej Brytanii, Rishiego Sunaka, że taki atak wywołałby reakcję Rosji. 

Gurulow rozwinął tę myśl twierdząc, że Rosja powinna dokonać ataku rakietowego na Wielką Brytanię i określił Sunaka mianem "celu".

Czytaj więcej

Rosja buduje pływającą elektrownią atomową na barce

Nagranie z wypowiedzią Gurulowa umieścił na platformie X Francis Scarr, który dla BBC monitoruje zawartość rosyjskich mediów.

Rosyjski parlamentarzysta: Jeśli walka jest nieunikniona, zaatakujmy Wielką Brytanię pierwsi

- Stali się bezczelni - mówił o Wielkiej Brytanii Gurulow. - Co za różnica dla nas czy Sunak wie, co jego wywiad robi, czy nie? Koniec końców to brytyjskie służby wywiadowcze. A kiedy mówimy dziś o tym, że Brytyjczycy chcą zniszczyć nasz reaktor atomowy, nasza odpowiedź powinna być całkowicie jasna! - dodał.

- Dlaczego mielibyśmy atakować elektrownie atomowe na Ukrainie? Będziemy tam mieszkać. Musimy dorwać Sunaka - kontynuował parlamentarzysta Jednej Rosji.

Czytaj więcej

Atak rakietowy na Sewastopol: Ukraińcy zniszczyli dwa okręty. "Nie da się ich naprawić"

- Po co nam Sunak czy Wielka Brytania, skoro próbują zniszczyć nasze elektrownie atomowe w Kursku czy Nowoworonieżu - dodał.

Gurulow mówił też, że ataki na rosyjskie reaktory atomowe mogłyby doprowadzić do "drugiego Czarnobyla".

- Nasz prezydent zawsze mówił, że jeśli walka jest nieunikniona, trzeba uderzać jako pierwszy - kontynuował parlamentarzysta. - Nie sądzę, by był cel w Wielkiej Brytanii, z którym nasze siły zbrojne by sobie nie poradziły. Czy nie mamy tam celów? - pytał.

Gurulow stwierdził następnie, że celem rosyjskiego ataku na Wielką Brytanię mogłyby być brytyjskie okręty podwodne, bazy marynarki wojennej lub elektrownie atomowe.

- Sunak też! On też jest celem - dodał.

Wielka Brytania należy do NATO. Rosyjski atak na nią spowodowałby niemal na pewno uruchomienie artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do pełnowymiarowego konfliktu między NATO i jego wszystkimi członkami (w tym Polską) a Rosją.

Gurulow wystąpił w programie rosyjskiego propagandysty, Władimira Sołowjowa, w którym komentował wypowiedź Władimira Putina.

Co Władimir Putin zarzuca Wielkiej Brytanii?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Ukraińcy: W ataku na Sewastopol zginął dowódca Floty Czarnomorskiej
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Konflikty zbrojne
Dowódca Floty Czarnomorskiej jednak żyje? Rosjanie publikują zdjęcia
Konflikty zbrojne
Szojgu twierdzi, że Ukraińcy tracą tysiące żołnierzy i sprzęt, m.in. haubice z Polski
Konflikty zbrojne
Co musi się wydarzyć, aby Ukraina przełamała rosyjskie linie obronne
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: USA mogą przekazać Ukrainie dwa razy tyle abramsów, ile obiecały
Konflikty zbrojne
"Putin przygotowuje się do wiecznej wojny". Wydatki na armię wzrosną do rekordowego poziomu