Prezydent Biden mianował pierwszą kobietę dowódcą Marynarki Wojennej USA

Prezydent Joe Biden wskazał admirał Lisę Franchetti na stanowisko najwyższego oficera Marynarki Wojennej. Jeśli Senat ten wybór zatwierdzi, Lisa Franchetti będzie pierwszą w historii kobietą w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Publikacja: 21.07.2023 22:17

Admirał Lisa Franchetti

Admirał Lisa Franchetti

Foto: Wikimedia Commons, Domena publiczna

Lisa Franchetti jest drugą kobietą, która osiągnęła stopień czterogwiazdkowego admirała w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych

Służyła na wielu okrętach  nawodnych, dowodziła niszczycielem rakietowym, eskadrą niszczycieli i dwoma grupami uderzeniowymi lotniskowców.

Była między innymi zastępcą dowódcy amerykańskich sił morskich w Europie i Afryce oraz zastępcą szefa operacji morskich ds. rozwoju działań wojennych. We wrześniu 2022 roku została wiceszefem operacji morskich.

Czytaj więcej

Aborcja. Fundamentalny spór Ameryki

Admirał Mike Gilday ma zakończyć swoją czteroletnią kadencję jako szef marynarki wojennej w przyszłym miesiącu, ale zatwierdzenie Franchetti prawdopodobnie wstrzyma senator Tommy Tuberville, który od miesięcy opóźnia zatwierdzanie nominacji wojskowych.

Protest antyaborcyjny

Senator sprzeciwia się decyzji Pentagonu zezwalającej członkom służby na nieobecności administracyjne w celu otrzymania „nieobjętej ubezpieczeniem opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia reprodukcyjnego” oraz ustanowieniu dodatków podróżnych w celu pokrycia kosztów takich wyjazdów.

Ta „nieobjęta ubezpieczeniem opieka zdrowotna w zakresie zdrowia reprodukcyjnego” dotyczy zabiegów aborcji,  których legalność decyzją Sądu Najwyższego z zeszłego roku zależy od władz poszczególnych stanów. Tym samym Amerykanki, które chcą usunąć ciążę, podróżuja do stanów, gdzie jest to dozwolone.

W proteście przeciwko tej decyzji Pentagonu republikanie wstrzymali dotychczas około 200 nominacji oficerskich.

Prezydent Biden określił działania Tuberville'a jako "nie tylko złe, ale niebezpieczne".

- W tym momencie szybko zmieniających się środowisk bezpieczeństwa i intensywnej konkurencji ryzykuje naszą zdolność do zapewnienia, że Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych pozostaną największą siłą bojową w historii świata. I jego republikańscy koledzy w Senacie o tym wiedzą – powiedział prezydent.

Funkcja zastępcy "na wszelki wypadek"

Obecny główny dowódca Marynarki Wojennej USA, wspomniany admirał Mile Gilday, ustanowi Lisę Franchetti swoją zastępczynią, na wypadek, gdyby po jego odejściu nie została nominowana na jego stanowisko. Co, jak piszą amerykańskie media, " odzwierciedla obecną sytuację w korpusie piechoty morskiej".

W nadchodzących miesiącach ze stanowisk maja odejść także inni najwyżsi oficerowie, w tym szef sztabu armii, generał James McConville i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, generał Mark Milley.

Lisa Franchetti jest drugą kobietą, która osiągnęła stopień czterogwiazdkowego admirała w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych

Służyła na wielu okrętach  nawodnych, dowodziła niszczycielem rakietowym, eskadrą niszczycieli i dwoma grupami uderzeniowymi lotniskowców.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?