Ukraińska armia: Rosjanie chcieli kilka razy odbić Wyspę Węży

Po wyzwoleniu Wyspy Węży przez ukraińską armię Rosjanie próbowali kilka razy atakować ją, ze wsparciem lotnictwa, ale Wyspa Węży nadal pozostaje pod kontrolą Ukrainy - oświadczyła Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe".

Publikacja: 30.06.2023 10:15

Wyspa Węży

Wyspa Węży

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 492

Wyspa Węży to położona na Morzu Czarnym wyspa, którą w pierwszej fazie wojny zajęła Rosja. Rosjanie nie byli jednak w stanie utrzymać garnizonu na wyspie ze względu na regularne ostrzeliwanie jej z terytorium Ukrainy.

Czytaj więcej

Daniłow: Rosjanie musieli uciekać z Wyspy Węży

Historia obrońców Wyspy Węży

Z Wyspą Węży wiązała się historia jej obrońców, którzy odmówili kapitulacji po wezwaniu ich do poddania się przez załogę rosyjskiego krążownika Moskwa i mieli zginąć pod rosyjskim ostrzałem - taką wersję obrony Wyspy Węży przedstawił ukraiński ambasador w Japonii. 

Jak się potem okazało obrońcy Wyspy Węży przeżyli i dostali się do niewoli. Żołnierze ci wrócili już na Ukrainę odzyskując wolność w ramach wymiany jeńców.

- Najważniejszą rzeczą jest, że wyspa pozostaje pod jurysdykcją Ukrainy. To wyzwolone terytorium. Od czasu do czasu, w okresie od momentu wyzwolenia i "wykazania się gestem dobrej woli" (tak Rosjanie uzasadniali wycofanie się z wyspy - red.), Rosjanie próbowali atakować wyspę kilka razy, z pomocą lotnictwa, testując i sprawdzając jak mocno kontrolujemy to terytorium, próbowali bombardować wyspę z użyciem lotnictwa, ale nie było ofiar - podkreśliła Humeniuk.

Rzeczniczka podkreśliła, że najeźdźcy przerwali próby ataku na wyspę, ponieważ ich samoloty uderzające w cele na wyspie były narażone na zestrzelenie, ponieważ w rejonie tym aktywna jest obrona przeciwlotnicza.

Czytaj więcej

Ukraińscy lingwiści ogłosili „Słowo Roku” 2022. Jest rosyjskie

Dlaczego Wyspa Węży ma strategiczne znaczenie?

Humeniuk nie wykluczyła jednak, że Rosjanie znów mogą w przyszłości atakować strategicznie położoną wyspę.

- Przypominam, że funkcjonowanie porozumienia zbożowego (układ z 22 lipca 2022 roku otwierający szlak przez Morze Czarne dla transportu zboża i żywności z Ukrainy - red.) nie oznacza, że zapanował pokój - mówiła.

Humeniuk mówiła też o znaczeniu strategicznym Wyspy Węży - kontrola nad nią pozwoliłaby Rosjanom zapewniać ochronę przeciwlotniczą zgrupowaniu rosyjskich okrętów na Morze Czarnym. Po odbiciu wyspy przez Ukraińców rosyjskie okręty na Morzu Czarnym musiały oddalić się od wybrzeży Ukrainy i obecnie operują u południowo-wschodnich wybrzeży Krymu.

Rosjanie wykorzystują okręty na Morzu Czarnym do ostrzeliwania terytorium Ukrainy.

Wyspa Węży została ponownie zajęta przez Ukraińców 30 czerwca, po tym jak wyspę opuścili rosyjscy żołnierze.

Wyspa Węży to położona na Morzu Czarnym wyspa, którą w pierwszej fazie wojny zajęła Rosja. Rosjanie nie byli jednak w stanie utrzymać garnizonu na wyspie ze względu na regularne ostrzeliwanie jej z terytorium Ukrainy.

Historia obrońców Wyspy Węży

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Senatorzy USA chcą uznania Rosji za sponsora terroryzmu. W 2022 Biden mówił "nie"
Konflikty zbrojne
USA rozszerzają możliwość wykorzystania swojej broni przez Ukrainę. "Zdrowy rozsądek"
Konflikty zbrojne
Hezbollah: Cypr stanie się celem, jeśli pozwoli Izraelowi na wykorzystanie swojego terytorium
Konflikty zbrojne
Media: Tylko 50 zakładników przetrzymywanych przez Hamas wciąż żyje
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Konflikty zbrojne
Kiedy myśliwce F-16 dla Ukrainy? Holendrzy przekażą je już tego lata
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży