Kontrofensywa: Ukraińcy zajęli wieś w obwodzie zaporoskim

Władimir Rogow, przedstawiciel okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego oświadczył, że armia ukraińska zajęła wieś Piatichatki. Rosjanie podają, że kontrofensywa ukraińska prowadzona jest na trzech odcinkach frontu długiego na ok. 1 000 km.

Aktualizacja: 19.06.2023 09:03 Publikacja: 19.06.2023 04:57

Ukraiński bojowy wóz piechoty

Ukraiński bojowy wóz piechoty

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 481

Według Rogowa Ukraińcy, "atakując falami", odnieśli sukces w ramach prowadzonych działań ofensywnych, "pomimo ogromnych strat".

Ukraińcy zajęli wieś Paitichatki? Rosyjski resort obrony milczy, Ukraina potwierdza

Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że ukraińska armia po zajęciu wsi Piatichatki zaczęła się okopywać mimo że znajduje się pod ogniem rosyjskiej artylerii.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie wspominało o Piatichatkach w swoim codziennym raporcie. Resort obrony podał, że w ciągu doby rosyjska armia odparła ukraińskie ataki na trzech odcinkach frontu. Z kolei rosyjskie zgrupowanie wojsk "Zachód" zaprzecza, jakoby Ukraińcy zajęli wieś w obwodzie zaporoskim.

O zajęciu wsi Piatichatki nie informuje też Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w swoim wieczornym raporcie. W ubiegłym tygodniu strona ukraińska informowała o zajęciu wsi Łobkowe, znajdującej się w pobliżu wsi Piatichatki.

Zajęcie wsi Piatichatki potwierdziła rano wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar.

Tymczasem prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu pochwalił żołnierzy za "skuteczne odpieranie natarć" Rosjan w rejonie Awdijiwki, w obwodzie donieckim.

Zełenski przekonywał też, że ukraińska kontrofensywa przebiega w udany sposób. - Nasze jednostki są w ruchu: pozycja po pozycji, krok po kroku, posuwamy się naprzód - mówił ukraiński prezydent.

Przedstawiciele ukraińskich władz nie komentują przebiegu kontrofensywy - przekonują jedynie, że Rosja ponosi znacznie większe straty niż ukraińska armia.

W niedzielę pojawiła się informacja, że Ukraińcy zniszczyli duży skład amunicji w okupowanym obwodzie chersońskim. Ukraińska armia, w ramach kontrofensywy, regularnie atakuje cele na tyłach rosyjskich sił, aby zakłócić dostawy zaopatrzenia dla rosyjskich żołnierzy. Skład amunicji miał znajdować się w okupowanej przez Rosjan wsi Rykowe.

ONZ: Rosjanie nie pozwalają dostarczyć pomocy humanitarnej ofiarom powodzi

Według brytyjskiego wywiadu walki na Ukrainie koncentrują się obecnie w obwodzie zaporoskim, w zachodniej części obwodu donieckiego i w pobliżu Bachmutu. Na wszystkich tych kierunkach Ukraina kontratakuje i odnosi niewielkie sukcesy - informuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

Tymczasem ONZ oskarża stronę rosyjską, że ta nie dopuszcza do dostarczenia pomocy humanitarnej na kontrolowany przez siebie wschodni brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim, gdzie doszło do powodzi po zniszczeniu zapory na Dnieprze w rejonie Nowej Kachowki.

O zniszczenie zapory, do którego doszło 6 czerwca, oskarżają się nawzajem Rosjanie i Ukraińcy. Zapora i Kachowska Elektrownia Wodna znajdują się pod kontrolą Rosjan od wiosny 2022 roku. Ukraińcy już wiele miesięcy temu alarmowali, że zapora została przez Rosjan zaminowana.

Denise Browne, koordynatorka pomocy humanitarnej na Ukrainie z ramienia ONZ, wezwała Rosjan, by "działali zgodnie ze swoimi zobowiązaniami wynikającymi z międzynarodowego prawa humanitarnego". "Pomoc nie może być dostarczana ludziom, którzy jej potrzebują" - oświadczyła.

Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
USA alarmują: Izrael może zostać zaatakowany. Już w najbliższych dniach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Dmytro Kułeba: Wszystkie wyrzutnie rakiet Patriot powinny być na Ukrainie