Rosjanie podali, że zniszczyli niemal 10 tys. ukraińskich czołgów i pojazdów opancerzonych

W ciągu doby Rosjanie mieli stracić na froncie południowym ponad cztery kompanie piechoty i 59 jednostek sprzętu wojskowego - poinformował gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca operacyjno-strategicznej grupy wojsk „Tawria”, działającej na południu Ukrainy (głównie w obwodzie zaporoskim)

Aktualizacja: 15.06.2023 13:38 Publikacja: 15.06.2023 10:50

Wyrzutnia rakiet Grad

Wyrzutnia rakiet Grad

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 477

Gen. Tarnawski poinformował o tym na swoim kanale w serwisie Telegram.

Kontrofensywa na południu Ukrainy: Rosjanie w ciągu doby stracili 14 czołgów

Z jego wpisu wynika, że Ukraińcy na południu "nadal posuwają się naprzód", a Rosjanie "stracili w ciągu doby zabitych i rannych w liczbie większej niż wynosi liczebność czterech kompanii" (kompania to ok. 100 żołnierzy).

Ponadto Rosjanie mieli stracić 59 jednostek sprzętu wojskowego.

Czytaj więcej

Rosyjska dywizja ostrzelana, gdy czekała na przemówienie dowódcy

W walkach na południu Rosjanie stracili - jak wynika z wpisu gen. Tarnawskiego - śmigłowiec Ka-52, 14 czołgów, 10 bojowych wozów piechoty, haubicę Msta-B, sześć wielozadaniowych transporterów MT-LB, jeden system przeciwpancerny Kornet, haubicę Msta-S, haubicę samobieżną 2S1 "Goździk", a także pięć dronów rozpoznawczych różnego typu.

Ukraińcy zniszczyli też skład amunicji w walkach na południu.

Łącznie od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 217 910 żołnierzy, 3 955 czołgów, 7 667 pojazdów opancerzonych, 3 793 zestawy artyleryjskie, 604 wyrzutnie rakiet, 364 zestawy przeciwlotnicze, 314 samolotów, 301 śmigłowców, 3 333 bezzałogowe statki powietrzne, 1 199 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 506 pojazdów (w tym cystern) i 519 jednostek sprzętu specjalnego.

Kontrofensywa Ukrainy: Gdzie prowadzone są walki

Ukraińcy od 4 czerwca prowadzą kontrofensywę na co najmniej trzech kierunkach - w rejonie Bachmutu, w zachodniej części obwodu zaporoskiego i na styku między obwodem zaporoskim a obwodem donieckim.

W ramach kontrofensywy Ukraińcy posunęli się o kilka kilometrów i zajęli łącznie siedem wiosek.

Według analityków Ukraińcy rzucili jednak na razie do walki tylko 3 z 12 wyszkolonych brygad szturmowych (9 z nich jest wyposażonych w sprzęt dostarczony przez Zachód). Prawdopodobnie głównym kierunkiem uderzenia jest kierunek południowy, na którym Ukraińcy będą zapewne starali się przerwać tzw. korytarz lądowy łączący okupowany przez Rosję od 2014 roku Krym z pozostałą częścią Rosji. Ukraińcy mogą tu nacierać w kierunku Mariupola, Melitopola lub Berdiańska.

Ukraińcy nie podają danych o swoich stratach - analitycy szacują, opierając się o ogólnie dostępne zdjęcia i nagrania - że ukraińska armia straciła ok. 15 proc. wozów bojowych Bradley i kilka procent czołgów Leopard.

W czwartek Hanna Malar opublikowała na swoim koncie w serwisie Telegram zdjęcie, na którym widać bojowy wóz piechoty Bradley trafiony bezpośredni rosyjskim pociskiem z wyrzutni rakiet "Grad". Na drugim zdjęciu widać załogę pojazdu, która zdołała opuścić maszynę. Wóz bojowy jest obecnie naprawiany.

Malar podkreśliła, że przykład uszkodzonego bradleya wskazuje na to, że pojazdy te pomagają ocalić życie ukraińskich żołnierzy zapewniając im ochronę. "Nie ma techniki, której nie można zniszczyć, jest technika, która ratuje życia" - napisała Malar.

Rosja podała dane o stratach Ukraińców

Tymczasem rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że Rosja zaatakowała przy użyciu broni precyzyjnej zakłady produkujące bezzałogowe statki powietrzne na Ukrainie. - Wszystkie wyznaczone cele zostały trafione. Cel uderzenia został osiągnięty - podkreślił. Strona ukraińska informowała wcześniej o ataku rakietowym Rosji na Krzywy Róg, gdzie rakiety miały trafić w obiekty przemysłowe.

Gen. Konaszenkow mówił, że na tzw. półce Wremiewskiej Rosjanie podejmują działania obronne, prowadzą naloty i prowadzą ogień artyleryjski oraz ostrzał ciężkimi miotaczami ognia.

W ciągu doby Rosjanie mieli zestrzelić nad tzw. Doniecką Republiką Ludową dwa myśliwce Su-27.

Od 24 lutego 2022 roku Ukraina - jak twierdzi rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow - miała stracić 444 samoloty, 238 śmigłowców, 426 zestawów przeciwlotniczych, 9 994 czołgi i inne pojazdy opancerzone, 1 124 wyrzutnie rakiet, 5 121 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 10 964 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.

Gen. Tarnawski poinformował o tym na swoim kanale w serwisie Telegram.

Kontrofensywa na południu Ukrainy: Rosjanie w ciągu doby stracili 14 czołgów

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 877
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Konflikty zbrojne
Atak na Tel Awiw. Dron ominął izraelską obronę przeciwlotniczą
Konflikty zbrojne
Izrael chce rekrutować żołnierzy spośród religijnych ortodoksów
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 876
Konflikty zbrojne
Klęska wojny pozycyjnej na Ukrainie. Przyczółek nad Dnieprem ewakuowany