Ławrow i Li Hui o wojnie na Ukrainie. Moskwa "chce rozmawiać", ale są przeszkody

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział dziś specjalnemu wysłannikowi Chin Li Hui, że istnieją „poważne przeszkody” we wznowieniu rozmów pokojowych, obwiniając Ukrainę i kraje Zachodu.

Publikacja: 26.05.2023 17:30

Ławrow i Li Hui o wojnie na Ukrainie. Moskwa "chce rozmawiać", ale są przeszkody

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457

Specjalny wysłannik Li Hui jest w podróży, w której odwiedził europejskie stolice, w tym Berlin, Warszawę, Paryż Brukselę i Kijów.

W stolicy Ukrainy spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.  Li, płynnie mówiący po rosyjsku, jest najwyższym rangą chińskim urzędnikiem, który odwiedził Ukrainę od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r.

Podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami Unii Europejskiej w Brukseli Li powiedział, że Chiny zawsze zajmowały obiektywne i sprawiedliwe stanowisko w kwestii ukraińskiej i aktywnie promowały rozmowy pokojowe.

Podczas  rozmów w Moskwie Ławrow potwierdził chińskiemu wysłannikowi ds. Eurazji zaangażowanie Rosji w "polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie", ale zwrócił uwagę na poważne przeszkody w wznowieniu rozmów pokojowych stworzone "przez stronę ukraińską i jej zachodnich mentorów".

Podczas spotkania z Li, który w latach 2009-2019 był ambasadorem Chin w Rosji, Ławrow pochwalił także „zrównoważone” stanowisko Pekinu wobec Ukrainy.

Chociaż Chiny twierdzą, że są stroną neutralną w konflikcie na Ukrainie, były krytykowane za odmowę potępienia Moskwy za jej napaść.

W komunikacie wydanym po spotkaniu rosyjskie MSZ pisze: "Obie strony wyraziły gotowość do dalszego zacieśniania rosyjsko-chińskiej współpracy w zakresie polityki zagranicznej, niezmiennie ukierunkowanej na utrzymanie pokoju i stabilności w regionie i na całej planecie".

Konflikty zbrojne
Rosja: Atak dronów na Moskwę. Uszkodzenia budynków
Konflikty zbrojne
17 rosyjski atak powietrzny na Kijów w maju. Jedna osoba nie żyje
Konflikty zbrojne
Armenia - Azerbejdżan: Jeden krok do nowej wojny
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Decyzje zostały podjęte
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Szef Sztabu Generalnego armii Czech nie wyklucza wojny NATO z Rosją
Konflikty zbrojne
Petersburg wyda ponad 170 mln rubli na reklamę służby wojskowej